E-inteligencja wspiera poszukiwanie węglowodorów

Geofizyka Toruń z Grupy Kapitałowej PGNiG, we współpracy ze startupem Evorain, opracowuje program umożliwiający bardziej efektywną analizę danych sejsmicznych. Rozwiązanie będzie mogło być wykorzystane w bieżących pracach spółki.

Celem projektu „Wykorzystanie uczenia maszynowego w znakowaniu pierwszych wstąpień fal refrakcyjnych. ML FB Pick” jest stworzenie oprogramowania, które przyspieszy i udoskonali przetwarzanie danych sejsmicznych. W konsekwencji program pozwoli na efektywniejsze poszukiwania takich surowców, jak np. gaz ziemny czy ropa naftowa.

- W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię jej zrównoważone pozyskiwanie jest ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego. Proces ten wymaga ciągłego doskonalenia pod kątem technologii, ale również optymalizacji kosztów - mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. Rozwoju.

- Projekt prowadzony przez Geofizykę Toruń i Evorain pozwoli sprawniej i efektywniej wykrywać i oceniać potencjał złóż węglowodorów i wód geotermalnych. Może być także zastosowany przy poszukiwaniu przestrzeni pod podziemne zbiorniki gazu lub do zatłaczania CO2. W efekcie oprogramowanie umożliwi poprawę prac badawczych dla sektora energetycznego pod względem operacyjnym i finansowym - dodaje Sekściński.

Wspólne prace badawczo-rozwojowe przeprowadzone są w oparciu o próbki danych sejsmicznych dostarczane przez Geofizykę Toruń. Obecnie trwa ostatni etap projektu, w ramach którego powstaje program wykorzystujący algorytmy sztucznej inteligencję i uczenie maszynowe.

ML FB Pick rozwijany z udziałem spółki Evorain, tworzonej przez zespół naukowców z Politechniki Śląskiej, został wyselekcjonowany przez własny program akceleracyjny PGNiG - InnVento oraz we współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym. Rozwiązanie uzyskało także zewnętrzne finansowanie grantowe w ramach jednego z instrumentów PARP dla startupów. Finalizacja projektu przewidywana jest na koniec br.

Evorain to polska spółka informatyczna mająca wieloletnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania biznesowego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz przetwarzania obrazów cyfrowych. Dotychczasowe projekty startupu były wdrażane m.in. przez firmy z sektora zdrowia czy e-commerce.

Geofizyka Toruń to jedno z przedsiębiorstw wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGNiG. Oferta spółki obejmuje innowacyjne usługi geofizyczne i geotechniczne na potrzeby sektora multienergetycznego oraz OZE, dedykowane realizacji celów w zakresie neutralności klimatycznej. Firma od wielu lat świadczy usługi dla największych koncernów multienergetycznych w kraju i za granicą.

Źródło

Skomentuj artykuł: