Efekt luki podażowej w stołecznych biurach

W pierwszym półroczu 2021 r. w Warszawie do użytku oddano ponad 226 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, jednak popyt utrzymuje trend spadkowy, a eksperci przewidują efekt luki podażowej - wynika z podsumowania II kw. 2021 r. na rynku powierzchni biurowej w Warszawie, opublikowanego przez Cushman & Wakefield.

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie w pierwszym półroczu 2021 r. wyniosły ponad 6 mln mkw., a do użytku w tym okresie oddano ponad 226 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, co stanowi blisko 66% całkowitej powierzchni planowanej na 2021 rok. Do największych projektów, które uzyskały pozwolenie na użytkowanie możemy zaliczyć: Warsaw Unit (Ghelamco – 56 400 mkw.), Skyliner (Karimpol – 48 500 mkw.) oraz Generation Park Y (Skanska Property Poland – 44 200 mkw.).

Obecnie w Warszawie w budowie znajduje się blisko 393 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej planowanej do oddania w latach 2021-2024, co jest wartością blisko połowę niższą niż średnia ilość powierzchni biurowej w realizacji w ostatnich pięciu latach.

- Szacujemy, że w całym 2021 r. ukończonych zostanie blisko 342 tys. mkw., natomiast w 2022 roku - ok. 230 tys. mkw. Biorąc pod uwagę obecną sytuację pandemiczną i mniejszą aktywność najemców spodziewamy się ograniczenia liczby nowych projektów wprowadzonych na rynek z terminem oddania do użytku w latach 2023-2024, co może doprowadzić do wystąpienia efektu luki podażowej w tym okresie. Obecnie w budowie znajduje się tylko jeden projekt, którego oddanie jest przewidziane na 2024 (The Bridge - Ghelamco). Niemniej, rośnie liczba deweloperów, którzy uważanie obserwują  rynek i analizują sytuację pod kątem rozpoczęcia swoich projektów w ciągu kolejnych 6-9 miesięcy – mówi Jan Szulborski, Senior Consultant, Consulting & Research w C&W.

Trzeci lockdown, niestabilność gospodarcza oraz zagrożenie czwartą falą pandemii wpływają negatywnie na aktywność najemców, którzy w pierwszym półroczu zawarli umowy najmu na łączną powierzchnię 249 300 mkw. Oznacza to 25%-owy spadek w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 r. Nowe umowy i ekspansje (popyt netto) odpowiadały za ok. 60% wszystkich umów zawartych w pierwszym półroczu 2021 r. Wartość ta była nieznacznie niższa od poziomu zarejestrowanego w analogicznym okresie w ub. roku.

- Dalszy rozwój pandemii i tempo szczepień będą miały kluczowy wpływ na zdefiniowanie kierunku rozwoju rynku w kolejnych miesiącach. Warto jednak zaznaczyć, że jesteśmy obecnie w punkcie, w którym coraz większa grupa organizacji wróciła lub planuje wrócić do pracy z biura korzystając z niskiej liczby dziennych zakażeń. W naszej opinii może to stanowić kolejny ważny bodziec do wznowienia procesów wynajmu powierzchni biurowej wstrzymanych przez pandemię, których efekty będziemy mogli obserwować na przełomie 2021 i 2022 roku - mówi Vitalii Arkhypenko, Junior Consultant, Consulting & Research w C&W.

Po korekcie stawek czynszu w ostatnich dwunastu miesiącach, stawki bazowe za najlepsze powierzchnie biurowe wyniosły 23,00-25,00 euro/mkw./miesiąc w strefie Centrum oraz 13,50-16,50 euro/mkw./miesiąc w strefie Poza Centrum.

- W kolejnych kwartałach spodziewamy się dalszej stabilizacji czynszów bazowych na który wpływać będzie stopniowa poprawa sytuacji pandemicznej oraz rosnąca aktywność najemców aktywnych na rynku - dodaje Jan Szulborski.

Skomentuj artykuł: