Elektryki droższe w eksploatacji niż spalinowe

Badania pokazują, że rosnące ceny energii elektrycznej i stabilizujące się ceny benzyny sprawiły, że samochody z silnikami spalinowymi stały się pod koniec 2022 r. bardziej ekonomiczne niż elektryki. 

Po raz pierwszy od ponad roku właściciele tradycyjnych samochodów napędzanych benzyną zaoszczędzili więcej pieniędzy „na pompie” niż ci, którzy ładowali swoje auta elektryczne. 
Ponieważ ceny benzyny spadły pod koniec ubiegłego roku, koszt paliwa dla większości pojazdów z silnikami spalinowymi (ICE) był tańszy w ostatnim kwartale 2022 r. niż ładowanie pojazdu elektrycznego (EV), twierdzą analitycy z Anderson Economic Group (AEG).
W ostatnich trzech miesiącach 2022 r. ceny benzyny spadły, co przełożyło się na obniżenie kosztów przejechania 100 mil samochodem napędzanym tym paliwem. W tym samym czasie ceny energii elektrycznej wzrosły, co wpłynęło na wzrost kosztów użytkowania samochodów elektrycznych. W efekcie, samochody z silnikami spalinowymi ze średniej półki cenowej stały się bardziej ekonomiczne w porównaniu z pojazdami elektrycznymi.
Analiza opracowana przez AEG dotyczyła kompleksowej oceny kosztów eksploatacji samochodów napędzanych benzyną, olejem napędowym i energią elektryczną. Uwzględniono nie tylko ceny paliw, ale również podatki i opłaty drogowe, dodatkowe opłaty związane z obsługą na stacjach benzynowych lub ładowarkach dla samochodów elektrycznych, a także koszty dojazdu do tych miejsc. Wszystko zostało obliczone dla samochodów, które pokonują średnio 12 000 mil rocznie. W ten sposób analiza uwzględnia wszystkie niezbędne koszty eksploatacji i pozwala na uzyskanie pełnego obrazu kosztów dla różnych rodzajów samochodów.
Wprowadzenie elektromobilności miało na celu obniżenie emisji dwutlenku węgla i poprawę jakości powietrza, jednak koszty eksploatacji pojazdów elektrycznych są wciąż wyższe niż dla samochodów spalinowych. W niektórych krajach wprowadzone zostały ulgi i dotacje dla właścicieli samochodów elektrycznych, aby wspomóc ich wprowadzenie na rynek. Mimo to, wciąż nie są one tak popularne jak samochody spalinowe.

Skomentuj artykuł: