Elon Musk otworzył opóźnioną „gigafabrykę” w Berlinie

Szef Tesli, Elon Musk, otworzył ogromną „gigafabrykę” samochodów elektrycznych w pobliżu Berlina, która jest pierwszym europejskim hubem firmy.

Zakład był opóźniony o osiem miesięcy po problemach z licencjami władz lokalnych.

Fabryka o wartości ponad 5 mld euro jest największą inwestycją w niemiecką fabrykę samochodów w najnowszej historii.

Tesla potwierdziła, że do tej pory zatrudnionych zostało już ponad 3000 z oczekiwanych 12 000 pracowników.

To wspaniały dzień dla fabryki i kolejny krok w kierunku zrównoważonej przyszłości

podkreślił Musk.

Obecny na wydarzeniu kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że zakład jest znakiem postępu i przyszłości przemysłu samochodowego.

Nie obyło się jednak bez demonstracji. Przed fabryką grupy ekologiczne protestowały w związku z obawami, począwszy od zużycia wody w zakładzie, a skończywszy na ścinaniu drzew w celu jej budowy.
Już we wtorek Tesla dostarczy swoje pierwsze 30 niemieckich samochodów Model Y Performance. Kosztują 63 990 euro i jak twierdzi firma, mają zasięg 514 km.

Przy pełnej wydajności fabryka będzie produkować 500 000 samochodów rocznie – więcej niż 450 000 pojazdów akumulatorowo-elektrycznych, które niemiecki rywal Volkswagen sprzedał na całym świecie w 2021 roku. Wygeneruje również 50 gigawatogodzin (GWh) energii z baterii.


Na razie Volkswagen nadal utrzymuje przewagę na europejskim rynku pojazdów elektrycznych, z 25% udziałem w rynku w stosunku do 13% Tesli.

Musk powiedział, że zwiększanie produkcji do optymalnych poziomów potrwa dłużej niż dwa lata, które były potrzebne do budowy zakładu.

Ostateczne pozwolenie od władz lokalnych na rozpoczęcie produkcji Tesla otrzymała 4 marca br., pod warunkiem spełnienia kilku warunków, obejmujących takie kwestie, jak zużycie wody i kontrola zanieczyszczenia powietrza.

Producent samochodów był bliski utraty kontraktu na dostawę wody, gdy lokalne grupy ekologiczne złożyły skargę przeciwko ministerstwu środowiska, kwestionując licencję, którą resort przyznał dostawcy wody dla Tesli.

Źródło

Skomentuj artykuł: