Ericsson: Możemy wymienić cały sprzęt Huawei w brytyjskich sieciach 5G

Brytyjski rząd ponownie rozważa poprzednią decyzję, aby zezwolić chińskiej firmie na ograniczoną rolę w infrastrukturze 5G Wielkiej Brytanii. Szwedzka firma telekomunikacyjna Ericsson zapowiedziała, że będzie w stanie zastąpić cały sprzęt Huawei w brytyjskiej sieci 5G, jeśli brytyjski rząd się na to zdecyduje.

W specjalnym wywiadzie dla Sky News, prezes koncernu na Europę, Arun Bansal, oświadczył, że Ericsson nie lobbuje za zakazaniem chińskiego rywala, ale gdyby zaszłą taka potrzeba byłby w stanie sprostać popytowi.

Obecnie Wielka Brytania ponownie rozważa swoją poprzednią decyzję, aby zezwolić sprzętowi Huawei na ograniczoną rolę w krajowych sieciach 5G. Ma to miejsce po nowych sankcjach nałożonych przez rząd USA na chińską firmę.

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (National Cyber Security Centre - NCSC), które uważa Huawei za dostawcę wysokiego ryzyka, ponownie rozważa, czy jest w stanie „zarządzać ryzykiem”, jakie Huawei niesie ze sobą w wyniku nowych sankcji.

- Ericsson nie jest opisywany jako dostawca wysokiego ryzyka

 - zauważył Bansal w wywiadzie dla Sky News, odnosząc się do stanowiska NCSC dla takich firm jak Huawei.

Arun Bansal oświadczył, że chciałby, aby firma Ericsson odniosła sukces w Wielkiej Brytanii w oparciu o własne technologie i konkurencyjność.

- Nie stawiamy naszego planu finansowego na podejmowanie przez rząd Wielkiej Brytanii pewnych decyzji, które są korzystne dla Ericsson - dodał, zauważając, że firma wygrywa w wielu regionach bez takich decyzji.

- Mam nadzieję, nie moje prognozy, ale mam nadzieję, że dzięki ambicjom rządu możemy - jako partner w ekosystemie - uczynić Wielką Brytanię wiodącym krajem w zakresie 5G - powiedział, zauważając, że przyczyni się to do rozwoju brytyjskiego przemysłu.

Możliwości brytyjskiej sieci komórkowej stawiają ją obecnie na 18. pozycji w Europie, co, jak powiedział Bansal, tłumi zdolność tego kraju do produkcji firm wartych miliardy dolarów w porównaniu z USA i Chinami.

Wezwał także, aby decyzja została podjęta wcześniej niż później, ponieważ operatorzy komórkowi wydają się nie wybierać urządzeń Huawei ani Ericsson z powodu braku jasności ze strony rządu.

Tymczasem Huawei ogłosił, że stworzy do 400 miejsc pracy w Wielkiej Brytanii po uzyskaniu zgody rady na budowę obiektu badawczo-rozwojowego o wartości 1 miliarda funtów w wiosce Sawston w pobliżu Cambridge.

Rzecznik firmy, Henk Koopmans, powiedział, że Huawei jest „długoterminowym, dużym inwestorem i partnerem dla UE i Wielkiej Brytanii”.

Dodał, że firma inwestuje i działa w Wielkiej Brytanii od ponad 20 lat i już zatrudnia 1600 osób w 20 biurach w Wielkiej Brytanii.

W ciągu ostatniego roku Ericsson został wybrany, aby zastąpić urządzenia Huawei lub Nokia u dziewięciu operatorów sieci komórkowych - przegrywając z chińską firmą tylko w jednym przypadku w Holandii.

Zapytany, czy Ericsson mógłby wypełnić lukę, gdyby wszystkie sieci komórkowe w Wielkiej Brytanii otrzymały polecenie usunięcia sprzętu Huawei, Bansal powiedział: „Oczywiście”.

W przypadku, gdyby rząd Wielkiej Brytanii wymagał, aby sprzęt Ericsson był produkowany poza Chinami, Bansal oznajmił, że firma ma fabryki w Estonii i Polsce, które mogłyby zaspokoić potrzeby Wielkiej Brytanii.

Zauważył także, że Chiny rezerwują już 90% swojego udziału w rynku krajowym dla własnych dostawców, takich jak Huawei i ZTE.

Ericsson wygrał pozostałe 10% i ma fabrykę w kraju do produkcji tego sprzętu.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: