Fake-newsów tyle co zwykle

Nie stwierdzono większej niż zwykle aktywności ani na polu dezinformacji, ani cyberprzestępczości w związku z wyborami prezydenckimi, ale instytucje odpowiedzialne za tę sferę pozostają w gotowości przed II turą - poinformował PAP resort cyfryzacji.

Według informacji przesłanej przez Ministerstwo Cyfryzacji, nie stwierdzono większej niż zwykle aktywności ani na polu dezinformacji, ani cyberprzestępczości. Nie odnotowano także poważniejszych sygnałów związanych z ewentualnymi atakami hakerskimi oraz zjawiskami związanymi z dezinformacją.

MC podkreśliło, że w okresach takich jak wybory, wszystkie trzy CSIRT-y poziomu krajowego (CSIRT NASK, CSIRT GOV i CSIRT MON) pozostają w stałej gotowości i w ścisłej współpracy, na bieżąco wymieniając się informacjami o zgłoszonych i obserwowanych zagrożeniach czy incydentach.

"W takim samym trybie będą działać w okresie II tury wyborów"

zaznaczył resort, powołując się na CERT Polska.

PAP zapytał także resort cyfryzacji o działanie serwisu Bezpiecznewybory.pl, który uruchomiono we współpracy z grupami ekspertów z Ministerstwa Obrony Narodowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej(NASK) jako narzędzie walki z manipulacją i prowokacjami.

Według MC w okresie bezpośrednio przedwyborczym i tuż po I turze wyborów zainteresowanie serwisem BezpieczneWybory.pl mierzone efektywnymi kontaktami z zainteresowanymi wyborcami "istotnie wzrosło", a NASK na adres [email protected] otrzymał wiele maili z pytaniami obywateli, dotyczącymi sposobów głosowania, bezpieczeństwa procesu wyborczego oraz pakietów wyborczych.

Pytania, które wpłynęły na [email protected] nie dotyczyły kwestii cyberbezpieczeństwa. Poinformowało również, że zespół NASK przygotował również szereg publikacji dotyczących bezpieczeństwa procesu wyborczego oraz zwracał uwagę na dezinformację i możliwe nadużycia.

Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej). Do jego głównych zadań należy rejestrowanie i obsługa zdarzeń naruszających bezpieczeństwo sieci i aktywne reagowanie w przypadku wystąpienia bezpośrednich zagrożeń dla użytkowników infrastruktury cywilnej.

Stanowi on jeden z trzech zespołów tzw. CSIRT (Computer Security Incident Response Team), działających w ramach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Pozostałe to zespół działający przy MON, który odpowiada za ataki na obszar wojskowy, oraz zespół działający przy ABW, który odpowiada za ataki na administrację rządową.

Źródło

Skomentuj artykuł: