Coraz więcej złota w polskim skarbcu

Narodowy Bank Polski (NBP) kontynuuje strategię zabezpieczania stabilności finansowej kraju poprzez systematyczne zwiększanie swoich rezerw złota monetarnego. W lipcu br. jego wartość w polskim skarbcu urosła z 16 957,3 mld dolarów do 18 828,1 mld dolarów. Jest to największy zakup tego aktywa w tym roku. Nie tylko w Polsce widać duże zakupy. Jednak mimo sporej „konkurencji” wysuwamy się do przodu i zajmujemy 21. miejsce w rankingu posiadanych rezerw złota (awans o jedno oczko w porównaniu z końcem 2022 roku).

Jak poinformował Narodowy Bank Polski, w oficjalnym komunikacie, na koniec lipca 2023 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 164,8 mld EUR i były niższy o 2,0 mld EUR niż na koniec czerwca 2023 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 1,1 mld USD i osiągnął poziom 181,9 mld USD.

Analizując udostępnione dane, dostrzec można, kolejne z rzędu – zakupy złota. Tym razem jednak są one największe w tym roku. W lipcu br. NBP zwiększył swoje zasoby złota monetarnego z 16 957,3 mld dolarów do 18 828,1 mld dolarów. Zakupy te wpisują się w światowy trend.

Według najnowszych informacji Światowej Rady Złota nadal mamy do czynienia z rekordowymi zakupami banków centralnych. Popyt na kruszec w pierwszym półroczu br. wynoszący 387 ton jest najwyższy w serii danych Światowej Rady Złota sięgającej 2000 r.
 

Polskie zakupy złota nie są odosobnione. Na świecie wiele banków centralnych od dłuższego czasu systematycznie kupuje kruszec 

wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

Obecne zwiększanie złotych rezerw jest kontynuacją zapowiedzianych już kiedyś działań NBP. Przykładowo w latach 2018-2019 NBP nabył ponad 125 ton kruszcu. Wskazywał wówczas, że ówczesny udział złota w rezerwach dewizowych kształtował się poniżej średniej dla wszystkich banków centralnych (10,5 proc.) i znacznie poniżej średniej w krajach europejskich (20,5 proc.). Zakup złota pozwolił więc nie tylko zwiększyć strategiczny bufor bezpieczeństwa finansowego kraju, ale także zbliżyć NBP pod względem udziału złota w rezerwach dewizowych do średniej w bankach centralnych na świecie (10,5 proc.) 

dodaje.

Według światowego rankingu posiadanych rezerw złota w II kwartale 2023 roku – Polska zajmuje 21. miejsce (awans z 22. miejsca pod koniec 2022 roku), notując tym samym największy wzrost (+48,41 ton). Czołówka listy należy, niezmiennie, do Amerykanów (8133,46 ton), Niemców (3352,65) i Włochów (2451,84). Warto jednak podkreślić, że nasze zasoby kruszcu dają nam miejsce na podium w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, tuż za Rosją, która jest liderem (2329,63) – dane Światowej Rady Złota.

Niepewność geopolityczna i wysoka inflacja zdecydowanie mogły się przyczynić do rekordowych wyników popytu złota. Jest ono aktywem rezerwowym, które dywersyfikuje ryzyko geopolityczne w czasie kryzysów oraz w okresie napięć w sferze politycznej – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Daje ono również pewnego rodzaju niezależność, ponieważ nie jest związane z nim ryzyko kredytowe, a także bezpośrednio polityka gospodarcza konkretnego kraju. Dlatego państwo posiadające duże rezerwy złota jest bardziej wiarygodne w oczach inwestorów i pożyczkodawców – dodaje.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: