Konsolidacja banku Pekao SA z Alior Bankiem nie powinna wpłynąć na możliwość wypłaty dywidendy przez Pekao SA - poinformował w poniedziałek prezes PZU Artur Olech. Oba banki podpisały dzisiaj list intencyjny dotyczący nabycia przez Pekao akcji Aliora posiadanych przez PZU.
"Rozwiązanie, które przyjmiemy, nie powinno wpłynąć na zdolność dywidendową Pekao SA, także po konsolidacji z Alior Bankiem. (...) Jesteśmy przygotowani na różne warianty związane ze sposobem rozliczenia tej transakcji" - powiedział prezes PZU.
"Nie widzę specjalnego zagrożenia dla wypłaty dywidendy przez Pekao SA" - podkreślił.
PZU i Pekao poinformowały w poniedziałek, że spółki zawarły list intencyjny dotyczący m.in. nabyciu przez Pekao posiadanych przez PZU akcji Alior Banku.
"Intencją stron jest podjęcie rozmów i działań w celu opracowania docelowej struktury reorganizacji, przy uwzględnieniu interesów stron, a także ich interesariuszy, w tym akcjonariuszy mniejszościowych. Celem reorganizacji jest uzyskanie synergii finansowych oraz zarządczych, zwiększających wartość dla akcjonariuszy PZU i banku. W związku z tym, strony przeprowadzą analizę optymalnej struktury i realizacji scenariusza w zakresie, w jakim bank miałby w nim uczestniczyć"
- napisano w komunikacie.
"Jeden z rozważanych scenariuszy zakłada, że reorganizacja będzie polegać na nabyciu przez Bank za środki pieniężne akcji Alior Bank posiadanych przez PZU" - dodano.
Jak podało PZU, obecnie strony nie podjęły jeszcze żadnych wiążących decyzji dotyczących potencjalnej transakcji nabycia przez Pekao akcji Alior Bank od PZU.
W poniedziałek PZU opublikowało strategię na lata 2025-27. W prezentacji ubezpieczyciel podał, że planowana jest sprzedaż akcji Alior do Pekao, aby wygenerować wartość dla grupy PZU oraz pozostałych akcjonariuszy obu banków. Jak podano, przewiduje się rozliczenie za środki pieniężne.
Grupa PZU ma 31,91 proc. w kapitale zakładowym Alior Banku.
Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń jest największą instytucją finansową w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka od 2010 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Skonsolidowane aktywa Grupy PZU wynoszą 482 mld zł i świadczy usługi dla ok. 22 mln klientów w pięciu krajach. Grupa oferuje produkty i usługi klientom indywidualnym, małym i średnim firmom oraz dużym podmiotom gospodarczym. Skarb Państwa w PZU ma ok. 34,2 proc. akcji