Szef MAP o Aliorze i Pekao. Możliwa fuzja

Chciałbym, żeby zarząd PZU przedstawił analizy, "w którą stronę iść w sprawie Aliora i Pekao", by to było najbardziej korzystne dla PZU - powiedział minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Przypomniał, że był plan połączenia Pekao z Aliorem i jest to jedna z kilku możliwości.

Jaworowski pytany był w czwartek w radiu TOK FM, czy chciałby, żeby PZU miało w grupie jeden bank, a nie dwa. Do Grupy PZU należą obecnie Alior Bank i Pekao SA.

Minister zaznaczył, że "co do zasady duzi ubezpieczyciele nie posiadają dużych banków". Dopytywany o możliwość zmiany struktury Grupy PZU odparł: "oczywiście, że da się zmienić (...). Były już próby zrobienia tego za poprzedniej administracji. Był plan połączenia Pekao z Aliorem i to jest jakaś jedna z możliwości" - wskazał.

"Chciałbym, żeby zarząd pokazał analizy, w którą stronę iść, żeby to było najbardziej korzystne dla PZU. Do końca roku PZU przedstawi strategię i tam kluczowym elementem będzie podejście do instytucji finansowych - banków, które są kontrolowane przez PZU"

 - poinformował Jaworowski. "Jest kilka scenariuszy na stole" - zaznaczył minister.

"Sektor finansowy jest bardzo delikatnym sektorem; w czasach kryzysu ważne jest, gdzie są centra decyzyjne. Dzisiaj ponad 50 proc. jego aktywów jest w rękach polskich, dokładnie kontrolowana przed państwo i to daje nam pewne bezpieczeństwo" - powiedział Jaworowski.

Według szefa MAP "nikt nie jest w stanie określić, jaki jest właściwy poziom zaangażowana państwa w sektor finansowy".

Podkreślił, że "w tej chwili nie ma żadnych planów prywatyzacyjnych w tym obszarze".

Pod koniec sierpnia br. Grupa PZU poinformowała, że pracuje nad nową strategią na lata 2025-2027 i niedługo rozpocznie "proces przejścia na nowy model operacyjny skoncentrowany na danych grupach klientów i częściach biznesu".

Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń jest największą instytucją finansową w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka od 2010 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Skonsolidowane aktywa Grupy PZU wynoszą 482 mld zł i świadczy usługi dla ok. 22 mln klientów w pięciu krajach. Grupa oferuje produkty i usługi klientom indywidualnym, małym i średnim firmom oraz dużym podmiotom gospodarczym. Skarb Państwa w PZU ma ok. 34,2 proc. akcji

Źródło

Skomentuj artykuł: