Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. Co robią z odłożonymi pieniędzmi?

Aż 74% Polaków w wieku 18-24 lata zaoszczędziło w I półroczu 2023 r. Jest to wzrost o 3 p.p. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Jeszcze większą zmianę widać w nieco starszej grupie respondentów (25-34 lata). 

W tym przypadku zabezpieczyć swoją przyszłość postanowiło 75% osób (wzrost o 16 p.p.) – wynika z badania Opinia24 przeprowadzonego na zlecenie firmy Tavex. Czy najmłodsi badani tak samo chętnie inwestują, co oszczędzają? Na co stawiają, decydując się na pomnożenie swoich odłożonych środków finansowych? 

Kolejny raz młodzi pozostają liderami oszczędzania, dostrzegając konieczność zabezpieczenia swojej przyszłości. Wzrost osób oszczędzających (3 p.p. w grupie 18-24 lata porównując I półrocze 2023 roku do I półrocza 2022 oraz o 16 p.p. w grupie 25-34 lata) przekłada się również na decyzje w sprawie zainwestowania odłożonych środków finansowych – wynika ze wspomnianego badania. 

Porównując I półrocza 2022/2023 roku widać zdecydowany wzrost młodych inwestorów. Jeszcze rok temu w grupach 18-24 lata i 25-34 lata jedynie 31% osób (zarówno w jednej, jak i drugiej grupie) odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy zainwestowali swoje oszczędności. Natomiast w 2023 r. było to już analogicznie 35% i 54%. Młodzi więc zaskakują wyróżniając się na tle pozostałych grup wiekowych.

- Powodów takiej sytuacji jest zapewne wiele. Podejrzewać można jednak, że duży wpływ miały tutaj wciąż wysokie stopy procentowe, które mogły znacząco uszczuplić budżety domowe osób posiadających kredyty, czyli nieco starszej grupy wiekowej – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. - Co również istotne, młodzi rzadziej od pozostałych grup utrzymują własne rodziny, przez co łatwiej im jest odłożyć zarobione środki finansowe w otoczeniu rosnących cen – dodaje. 

W TOP3 wyborów inwestycyjnych najmłodszej grupy Polaków (18-24 lata) widnieją lokaty (33%), akcje na giełdzie (33%) oraz złoto (27%). Co ciekawe, zaobserwować możemy duży spadek zainteresowania kryptowalutami, na to aktywo postawiło o 25 p.p. mniej respondentów niż przed rokiem.

- Młodzi ludzie są przyszłością gospodarki i rynku kapitałowego. Dlatego warto obserwować, czy i jak interesują się instrumentami finansowymi, w tym inwestowaniem. Testowanie różnych rozwiązań i sprawdzanie co w danej sytuacji się sprawdza, wymaga odwagi, która często jest domeną młodych

 – podkreśla Pawlak. 

- Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego czy inne zagadnienia związane z finansami powinny być szeroko znane i zrozumiałe dla każdego. Niestety mamy jeszcze dużo do zrobienia. Istnieje konieczność usprawnienia systemowej edukacji finansowej, która zapoznałaby społeczeństwo ze światem inwestycji już od najmłodszych lat – dodaje.

Skomentuj artykuł: