Decyzja RPP zaskoczyła ekonomistów. To nie koniec obniżek w tym roku?

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w środę na zakończenie dwudniowego posiedzenia zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). Tym samym stopa referencyjna wynosi 5,00 proc. wobec dotychczasowych 5,25 proc. Stopa lombardowa wyniesie 5,50 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa 4,50 proc., stopa redyskontowa weksli 5,05 proc., a stopa dyskontowa weksli 5,10 proc. w skali rocznej.

"RPP zaskoczyła rynek"

W pierwszych komentarzach analitycy nie kryli zaskoczenia.

"Późna decyzja RPP i mamy niespodziankę" - napisali analitycy banku Pekao na platformie X. W ich ocenie otoczenie makroekonomiczne sprzyja luzowaniu polityki pieniężnej ale - jak podkreślili - dotychczas z Rady dobiegał "jastrzębi przekaz". 

Również eksperci ING Banku Śląskiego zwrócili uwagę, że "RPP zaskoczyła rynek". 

"Decyzja jak najbardziej uzasadniona perspektywą spadku inflacji blisko celu 2,5 proc. już w VII (lipcu - PAP) i słabą koniunkturą" - zauważyli. W ich ocenie ryzyka dla wyższych cen ropy również spadły, a wsparciem decyzji Rady mogła być projekcja makroekonomiczna. 

Ostatnia obniżka stóp miała miejsce na początku maja. RPP obniżyła je wtedy o 50 pkt. bazowych; stopa referencyjna spadła wówczas z 5,75 proc. do 5,25 proc.

Zdecydowała nowa projekcja

Jak podano w opublikowanym później komunikacie RPP Rada zapoznała się z wynikami lipcowej projekcji inflacji i PKB z modelu NECMOD (makroekonometryczny, wielorównaniowy model gospodarki Polski, który Narodowy Bank Polski wykorzystuje do przygotowywania prognoz inflacji i PKB.).

"Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 9 czerwca 2025 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,5 – 4,4 proc. w 2025 r. (wobec 4,1 – 5,7 proc. w projekcji z marca br.), 1,7 – 4,5 proc. w 2026 r. (wobec 2,0 – 4,8 proc.) oraz 0,9 – 3,8 proc. w 2027 r. (wobec 1,1 – 3,9 proc.)" - podano w komunikacie.

Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według projekcji znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale 2,9 – 4,3 proc. w 2025 r. (wobec 2,9 – 4,6 proc. w projekcji z marca br.), 2,1 – 4,1 proc. w 2026 r. (wobec 1,9 – 4,0 proc.) oraz 1,3 – 3,7 proc. w 2027 r. (wobec 1,1 – 3,5 proc.).

W komunikacie przekazano, że dalsze decyzje RPP będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.

"Czynnikiem niepewności pozostaje kształt polityki fiskalnej, zmiany presji popytowej i sytuacji na rynku pracy w kolejnych kwartałach oraz poziom administrowanych cen nośników energii. Źródłem niepewności jest również kształtowanie się inflacji na świecie, w tym ze względu na zmiany polityki handlowej głównych gospodarek" 

- podkreślono.

Rada przypomniała, że według szybkiego szacunku GUS roczny wskaźnik inflacji CPI w czerwcu 2025 r. wyniósł 4,1 proc. (wobec 4,0 proc. w maju br.).

"Uwzględniając dane GUS można szacować, że w czerwcu br. również inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii była zbliżona do notowanej w maju, przy wciąż podwyższonej dynamice cen usług. Wcześniejszy wzrost administrowanych cen nośników energii, a także nadal podwyższona roczna dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych przekładają się na wciąż podwyższony poziom inflacji CPI" - dodano.

Ekonomiści wróżą serię obniżek stóp

Ekonomiści zwracają uwagę, że realna jest kontynuacja cięć stóp podczas kolejnych posiedzeń Rady w tym roku.

Jakub Borowski z Credit Agricole Bank Polska zauważa, że w komunikacie nie znalazło się stwierdzenie, że "obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie". W ocenie Borowskiego sugeruje to, że cykl obniżek stóp procentowych będzie kontynuowany.

"Wydźwięk komunikatu po lipcowym posiedzeniu RPP jest w naszej ocenie nieco bardziej gołębi niż w czerwcu br. Naszym zdaniem wyniki lipcowej projekcji sygnalizują przestrzeń do dalszych stopniowych obniżek stóp procentowych w najbliższych kwartałach. Oczekujemy, że ze względu na niepewność dotyczącą kształtu polityki fiskalnej w 2026 r. oraz podwyższony poziom inflacji bazowej Rada wstrzyma się dalszym łagodzeniem polityki pieniężnej do listopada br., kiedy to – po zapoznaniu się z wynikami listopadowej projekcji – ponownie obniży stopy procentowe o 25 pb"

 - prognozuje Borowski.

Ekonomiści ING Banku Śląskiego przewidują z kolei jeszcze dwie obniżki stóp - we wrześniu oraz w listopadzie.

Podtrzymujemy nasz scenariusz kolejnych cięć stóp procentowych we wrześniu i listopadzie (po 25bps) oraz obniżek w 2026 roku. W efekcie stopa docelowa powinna wynieść 4,00 proc. Nieco więcej na temat kolejnych decyzji RPP będzie można powiedzieć po jutrzejszej konferencji prezesa oraz wywiadach członków RPP w kolejnych tygodniach - ocenili eksperci Biura Analiz Makroekonomicznych ING.
 

 

niezalezna.pl POLECA
Źródło