Finansowanie programu Pierwsze Mieszkanie jest w pełni zabezpieczone

Banki udzieliły już ponad 30 tysięcy bezpiecznych kredytów 2% z dopłatą państwa do miesięcznych rat kredytów. Od 20 listopada br., do grona banków mających w swojej ofercie ten produkt, dołączy Santander Bank Polska. 

Minister Waldemar Buda podkreśla, że finansowanie programu Pierwsze Mieszkanie jest w pełni zabezpieczone. - Przyrost wniosków o bezpiecznego kredytu 2% jest o połowę mniejszy niż było to na początku działania programu. Dlatego wszystkie wnioski złożone do tej pory przez osoby ubiegające się o kupno pierwszego domu lub mieszkania, powinny być rozpatrzone jeszcze w tym roku. Finansowanie programu Pierwsze Mieszkanie jest w pełni zabezpieczone – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. - Obecnie bezpieczny kredyt 2% ma w swojej ofercie 12 banków. Kolejny bank - Santander Bank Polska, dołączy do tego grona 20 listopada 2023 r. – informuje minister.

Sukces bezpiecznego kredytu
Dotychczas osoby zainteresowane kupnem pierwszego domu lub mieszkania złożyły w bankach ponad 78 tys. wniosków o udzielenie bezpiecznego kredytu 2%. Zawarto 30 429 tys. umów kredytowych, a kwota udzielonych kredytów to przeszło 12 mld zł. Średnia kwota kredytu to obecnie 402 tys. zł (stan na 6.11.2023).

Konto Mieszkaniowe na fali wznoszącej
Od startu programu założono już 4 134 Kont Mieszkaniowych, na których zgromadzono 15,146 mln zł (średnia kwota na koncie to ponad 3,6 tys. zł). Obecnie instrument ten mają w swojej ofercie trzy banki: Alior Bank, Bank Pekao S.A. oraz PKO Bank Polski S.A. W trakcie są uzgodnienia z trzema kolejnymi bankami.

Skomentuj artykuł: