Francja wprowadza więcej limitów cen żywności i bierze na cel międzynarodowe firmy

Liczba produktów o ograniczonej cenie we francuskich supermarketach podwoi się do 5 tysięcy poinformował minister finansów Bruno Le Maire. Powodem tego posunięcia jest utrzymująca się przez kolejny miesiąc dwucyfrowa inflacja cen żywności.

W rozmowie z francuskim nadawcą France2 Le Maire skrytykował również kilka międzynarodowych firm, w tym Unilever i PepsiCo, za to, że nie robią wystarczająco dużo, aby pomóc francuskim konsumentom.

Obowiązkowy spadek cen

Limity cenowe, uzgodnione z producentami i dystrybutorami, mają na celu „ostateczne przerwanie spirali wzrostu cen żywności”, zaznaczył minister, zauważając, że dotknięte limitami produkty stanowią około jednej czwartej oferty typowego supermarketu.

W czerwcu Le Maire powiedział, że 75 największych firm spożywczych zgodziło się obniżyć ceny setek produktów od lipca zgodnie ze spadkiem kosztów surowców.

Jednak w czwartek stwierdził, że wielu dystrybutorów nie przekazuje swoich oszczędności klientom i ogłosił obowiązkowy, natychmiastowy spadek cen w supermarketach na produkty, w których producenci również obniżyli ceny. Dodał, że te środki i zobowiązania przemysłu będą poparte kontrolami i sankcjami.

Czytaj więcej w tym temacie

Koncerny pod ostrzałem rządu

Le Maire ostro skrytykował także „wielkie grupy przemysłowe” za to, że niewiele robią, aby pomóc francuskim konsumentom dotkniętych wysokimi cenami, wymieniając: Unilever, Nestle i PepsiCo za to, że zrobiły „trochę, ale niewiele”.

Nie wspominając o konkretnych firmach, skrytykował też koncerny, które chwalą się obniżeniem cen, a jednocześnie obniżają je tylko o ułamki procenta.

Francuzi potrzebują, aby ceny naprawdę i konkretnie spadły”, powiedział Le Maire, dodając, że „praktyki oszukiwania”, takie jak zmniejszanie wagi lub objętości produktów, ale utrzymywanie ceny na niezmienionym poziomie, muszą się skończyć.

Według wstępnych danych opublikowanych w czwartek przez krajowy instytut statystyczny, ceny żywności we Francji wzrosły w sierpniu o 11,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, mniej niż w lipcu, ale nadal ponad dwukrotnie więcej niż ogólna inflacja.

Źródło

Skomentuj artykuł: