Giełdy w USA i Europie Zachodniej idą w górę. Wśród inwestorów panuje optymizm

Kontrakty w USA idą w górę, podobnie jak notowania giełdowe w Europie Zachodniej. Wśród inwestorów panuje optymizm po rozpoczęciu sezonu wyników w USA i w wyniku złagodzenia napięć w handlu. Dolar się umacnia.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,2 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,22 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,32 proc.

Akcje Tesli rosną o 1 proc. w handlu przedsesyjnym. Agencja Bloomberga podała w piątek, że firma odnotowała w grudniu wzrost rejestracji nowych samochodów w Chinach, mimo spowolnienia na tamtejszym rynku.

Notowania Alphabet idą w górę o 1 proc. w handlu przedsesyjnym - spółka-matka Google'a osiągnęła bilion dolarów kapitalizacji rynkowej, co czyni ją czwartą firmą w Stanach Zjednoczonych, po Apple, Amazon i Microsoft.

Apple zwyżkuje o 0,5 proc. przed sesją. Morgan Stanley podniósł cenę docelową dla akcji koncernu do 368 USD z 296 USD.

Twitter idzie w dół o 1 proc. przed rozpoczęciem handlu po tym, jak UBS obniżył rekomendację dla akcji spółki do "neutralnie" z "kupuj".

Inny portal społecznościowy Pinterest rośnie o 4 proc. przed sesją, ponieważ Wells Fargo podniósł rekomendację dla akcji firmy do "przeważaj" z "równoważ".

Notowania firmy odzieżowej Gap zwyżkują o 5 proc. w handlu przedsesyjnym. Spółka zrezygnowała z planu przekształcenia działu Old Navy w oddzielną spółkę giełdową.

"Inwestorzy, którzy w ubiegłym roku byli defensywnie nastawieni do ryzykownych aktywów, w tej pozbywają się gotówki” - powiedział Olivier Marciot, zarządzający portfelem w Unigestion.

"Wyzwanie polega na tym, jak długo możemy utrzymać te wzrosty” - powiedział Steven Daghlian, analityk rynku w CommSec.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,75 proc., niemiecki DAX zwyżkuje 0,6 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,9 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,95 proc.

Sobi (Swedish Orphan Biovitrum AB) zyskuje na giełdzie w Sztokholmie 8,5 proc. po podwyższeniu rocznych prognoz przychodów.

Richemont zyskuje na giełdzie w Zurychu 5,7 proc., najwięcej od I 2017 r., po danych za III kwartał. Sprzedaż spółki wzrosła o 4 proc. do 4,16 mld euro.

Akcje francuskiej spółki detalicznej Casino tanieją na giełdzie w Paryżu o 6 proc., najmocniej od VIII 2018 r., po obniżeniu prognoz zysku w związku z trwającymi we Francji protestami m.in. w sektorze transportowym przeciwko zmianom w systemie emerytalnym, które negatywnie wpłynęły na wpływy firm podczas kluczowego okresu większych zakupów.

Fnac darty, inna francuska spółka detaliczna, zniżkuje o 8 proc., najmocniej od IPO firmy w 2013 r., po podaniu, że jej roczne przychody za 2019 r. będą niższe niż w 2018, z powodu strajków we Francji.

Ceconomy, niemiecka spółka handlująca sprzętem elektronicznym, która ma 24 proc. akcji Fnac, zniżkuje o 2,5 proc.

Notowane na giełdzie w Londynie akcje NMC Health wzrosły o 6,5 proc. po tym, jak sieć szpitali z siedzibą w Abu Zabi zatrudniła byłego dyrektora FBI, Louisa Freeha, w celu przeprowadzenia niezależnego dochodzenia w sprawie działalności spółki, w odpowiedzi na zarzuty zgłoszone przez udziałowca z USA, firmy Muddy Waters.

W indeksie szerokiego rynku Stoxx Europe 600 największe spadki notuje sektor ochrony zdrowia oraz użyteczności publicznej. Stoxx Europe 600 jest na rekordowo wysokim poziomie.

Dolar umacnia się o 0,14 proc. wobec koszyka walut do 97,45 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,21 proc. do 1,111.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,01 proc. do 110,17.

Kurs funta zniżkuje o 0,13 proc. wobec dolara do 1,3055.

Rentowność 10-letnich UST idzie w górę o 1 pb do 1,81 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 2 pb do 2,28 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 26 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 26 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do: -0,22 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,37 proc. do 58,73 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 0,4 proc. do 64,85 USD/b.

DYNAMIKA WZROSTU PKB CHIN NAJNIŻSZA OD TRZECH DEKAD

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w IV kw. 2019 r. o 6,0 proc. rdr. To najsłabsze tempo wzrostu w chińskiej gospodarce od wczesnych lat 90. Oczekiwano 6,0 proc. po wzroście w III kw. o 6,0 proc.

Z kolei produkcja przemysłu Chin wzrosła w XII 2019 rdr o 6,9 proc., a oczekiwano jej wzrostu o 5,9 proc. Sprzedaż detaliczna w XII wzrosła zaś o 8,0 proc. rdr wobec prognoz wzrostu o 7,9 proc.

"To dobre i pozytywne wiadomości dla chińskiego otoczenia makro” - powiedział Daniel Gerard, starszy strateg w State Street Global Markets.

"Lepsze odczyty zwiększają szanse, że chińska gospodarka uniknie wyraźniejszego spowolnienia za sprawą wojny handlowej (jej efekty przychodzą z pewnym opóźnieniem)" - napisał w piątkowym raporcie Marek Rogalski, główny analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ.

Do rekordów na amerykańskiej giełdzie przyczyniło się podpisanie w środę wstępnej umowy handlowej USA-Chiny.

Komitet Doradczy ds. Ekonomii American Bankers Association – w skład którego wchodzą główni ekonomiści z dużych banków, w tym Citigroup Inc. i Morgan Stanley - prognozuje, że dynamika wzrostu PKB USA zwolni do 1,9 proc. w 2019 r. i pozostanie na tym poziomie w 2020 r.

Niepokojące jest to, że nadal istnieje duża niepewność co do relacji handlowych, zarówno między USA i Chinami, jak i wieloma innymi regionami świata” - powiedziała Catherine Mann, przewodnicząca komitetu i główna ekonomistka Citi.

W niedzielę sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin powiedział, że spodziewa się, iż w 2020 r. wzrost gospodarczy w USA wyniesie 2,5 proc. 

Źródło

Skomentuj artykuł: