Futures w USA notują niewielkie zmiany, a indeksy w Europie idą w większości w dół. Inwestorzy czekają na podpisanie i szczegóły wstępnej umowy handlowej USA-Chiny, a także analizują wyniki spółek. Rentowności obligacji rynków bazowych idą w dół.
Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,01 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,07 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,09 proc.
Akcje Bank of America spadają o 0,5 proc. przed sesją, mimo że zysk na akcję spółki w IV kw. 2019 r. wyniósł 74 centy wobec oczekiwanych 69 centów.
Notowania Goldman Sachs spadają o 1 proc. przed wprowadzeniem do obrotu po tym, jak spółka podała, że skorygowany zysk na akcję Goldman Sachs w IV kw. 2019 r. wyniósł 4,69 USD. Rynek oczekiwał 5,52 USD.
Target idzie w dół o 7 proc. przed rozpoczęciem handlu, ponieważ sprzedaż porównywalna wzrosła w IV kw. o 1,4 proc. vs konsensus rynkowy 3,8 proc.
Notowania UnitedHealth spadają o 0,5 proc. w handlu przedsesyjnym. Przychody spółki wyniosły w raportowanym okresie 60,9 mld USD, powyżej konsensusu na poziomie 61,07 mld dolarów.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,16 proc., niemiecki DAX spada 0,11 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,16 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,17 proc.
Akcje producenta półprzewodników ASMI rosną o 10 proc. – spółka podała w raporcie za IV kw., że sprzedaż i nowe zamówienia były wyższe od oczekiwań.
Duńska firma biotechnologiczna Chr Hansen idzie w dół o 5,5 proc., po obniżeniu prognoz dotyczących przychodów na 2020 r.
Akcje spółki TXT E-Solutions tanieją na giełdzie w Mediolanie o 5 proc. po ofercie sprzedaży akcji złożonej przez udziałowca Alvise Braga Illa.
Na giełdzie w Lizbonie o 4 proc. drożeją akcje spółki Jeronimo Martins po podaniu rocznych wyników sprzedaży. Sprzedaż wzrosła o 7,5 proc. do 18,6 mld euro.
W indeksie szerokiego rynku Stoxx Europe 600 największe spadki notuje sektor finansowy - Commerzbank idzie w dół o 4 proc., a Royal Bank of Scotland spada o 3 proc.
Dolar osłabia się o 0,05 proc. wobec koszyka walut do 97,31 pkt.
Eurodolar idzie w górę o 0,11 proc. do 1,1143.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,2 proc. do 109,88.
Kurs funta zniżkuje o 0,13 proc. wobec dolara do 1,3005.
Rentowność 10-letnich UST idzie w dół o 2 pb do 1,79 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 2 pb do 2,25 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 23 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 22 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 4 pb do: -0,21 proc.
Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 0,12 proc. do 58,16 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 0,19 proc. do 64,37 USD/b.
PODPISANIE UMOWY USA-CHINY
Stany Zjednoczone utrzymają cła na dwie trzecie chińskiego eksportu do czasu zakończenia drugiej fazy negocjacji handlowych między obydwoma krajami - poinformował we wtorek minister skarbu USA Steven Mnuchin. W środę Waszyngton i Pekin mają podpisać wstępną umowę handlową.
USA zgodziły się obniżyć o połowę 15-proc. cła na chiński eksport o wartości 120 mld USD. Według agencji Bloomberg amerykańskie cła na chińskie towary będą obowiązywać przynajmniej do wyborów prezydenckich w listopadzie 2020 r., mimo iż Pekin żądał od Waszyngtonu zniesienia całości lub części dodatkowych taryf.
Media w USA informowały wcześniej, że wstępna umowa zakłada m.in. rezygnację z wprowadzenia zapowiedzianych przez Waszyngton ceł i zmniejszenie niektórych innych taryf. W środę Mnuchin zapowiedział, że dalsze obniżenie ceł może nastąpić przy okazji podpisania drugiej fazy porozumienia.
„Tak jak w ramach tej umowy były obniżki, tak też będą miały miejsce dodatkowe obniżki przy okazji drugiej fazy” – powiedział Mnuchin, dodając, że negocjacje mogą zostać rozłożone na wiele rund.
Chiny zgodziły się dokonać zakupów amerykańskich towarów o wartości 200 mld USD.
„Nie jest to do końca zła wiadomość, że wycofanie taryf ma być powiązane z egzekwowaniem zobowiązań przez Chiny. Myślę, że rynek spodziewał się, że wycofanie ceł nastąpi dopiero po podjęciu działań przez Chiny” – powiedział Liu Peiqian, ekonomista ds. Chin w Natwest
Markets.
IRAN GROZI ŻOŁNIERZOM USA I EUROPY
Siły zagraniczne powinny opuścić Bliski Wschód - oświadczył w środę w irańskiej telewizji państwowej prezydent Iranu Hasan Rowhani. Odrzucił pomysł nowego "porozumienia (prezydenta USA Donalda) Trumpa", mającego na celu rozwiązanie sporu nuklearnego.
W przemówieniu telewizyjnym Rowhani przestrzegł, że "dziś" amerykańskie wojsko nie jest bezpieczne w regionie, a "jutro" w niebezpieczeństwie mogą być również europejscy żołnierze.