Te krajowe giełdy rosną najszybciej

Temat sztucznej inteligencji i jej dynamicznego rozwoju wydaje się dominować poczynania i decyzje inwestorów od początku br. Pomimo spektakularnych wyników spółki Nvidia, to nie amerykańskie indeksy są liderami wzrostów w 2024 r. Które krajowe giełdy rosną najszybciej? - zastanawia się Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd. (Invest.Cinkciarz.pl).

Miejsce 1. Japonia

Zdecydowanie najszybciej rosnącą krajową giełdą jest Japonia, co widać w notowaniach funduszu iShares MSCI Japan ETF, który zyskał aż 26 proc. od początku roku. Głównym powodem wzrostów na krajowych akcjach zdaje się mocne osłabienie japońskiego jena. Kurs USD/JPY wzrósł w tym czasie z okolic 140 do poziomu 156, co znacząco wspiera eksport krajowych firm. Kolejnym czynnikiem może być najwyższa od trzech dekad inflacja sięgająca w szczycie 4,3 proc. i napędzająca wzrost zysków przedsiębiorstw.

Ostatnia interwencja walutowa Banku Japonii w celu ratowania słabnącego kursu jena nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, a słabość japońskiej waluty oraz utrzymująca się inflacja wciąż wpływają na rozwój spółek w tej gospodarce. Japonia podejmuje znaczący wysiłek, aby odzyskać status światowego lidera w produkcji półprzewodników, które są niezbędne do rozwoju sztucznej inteligencji, inwestując 67 miliardów dolarów w swoją krajową branżę chipów. Plan obejmuje utworzenie spółki wspieranej przez rząd, koncentrującej się na zaawansowanych technologiach półprzewodnikowych, mającej na celu masową produkcję zaawansowanych układów scalonych 2-nanometrowych do 2027 r.

Miejsce 2. Indie

Indie są drugą najszybciej rosnącą giełdą na świecie. Fundusz WisdomTree India Earnings Fund zyskał od początku roku 16 proc., odnotowując znaczny wzrost zmienności w ciągu ostatnich sesji w związku z wynikami wyborów parlamentarnych, w których obecnie rządząca partia BJP pierwszy raz od ostatnich 3 wyborów nie uzyskała samodzielnej większości. Wysoki wzrost tej giełdy jest w dużej mierze wynikiem najszybszego na świecie wzrostu PKB wśród największych gospodarek, który wyniósł 7,8 proc. Według najnowszego raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego Indie są gospodarką przyszłości, ze średnim wzrostem PKB na poziomie 6,5 proc.

Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do dynamicznego wzrostu na indyjskiej giełdzie jest rozwój sektora finansowego w tym kraju. Wartość nominalna instrumentów pochodnych na indyjskich giełdach osiągnęła w marcu 2024 r. 104,65 bilionów dolarów, co stanowi ponad dwukrotny wzrost wartości sprzed roku. Obecnie Indie są największym rynkiem w regionie Azji i Pacyfiku, przeganiając już Stany Zjednoczone i stanowiąc 47,4 proc. całości wartości globalnego rynku instrumentów pochodnych. Jest to szczególnie ważne dla indyjskich akcji, które w dużej mierze składają się z dynamicznie rozwijającego się sektora finansowego.

Obecnie nie widać oznak, aby Indie miały spowolnić swój dynamiczny rozwój, zwłaszcza że kraj ten ma jeszcze sporo do nadrobienia względem innych największych gospodarek światowych. Należy jednak wspomnieć, że istnieje duża obawa na rynku w związku z nadchodzącymi zmianami w rządzie, który po raz pierwszy od wielu lat będzie niejednolity.

Miejsce 3. Włochy

Ostatnie miejsce podium zajmuje giełda włoska. Fundusz iShares MSCI Italy ETF od początku roku zyskał 15,7 proc. Mimo to wciąż akcje na tym rynku są wciąż mocno niedocenione, ponieważ wciąż nie osiągnęły poziomów sprzed kryzysu w 2008 r. Dotknął on szczególnie mocno włoską giełdę, która w aż 37 proc. składa się z usług finansowych.

Obecnie wydaje się, że większość problemów wynikających z kryzysu finansowego została rozwiązana, a szczególnie widoczna jest poprawa sytuacji gospodarczej kraju, ze stale malejącym bezrobociem (6,9 proc.) oraz niskim poziomem inflacji (0,8 proc.). Mimo to Włochy wciąż borykają się z wieloma wyzwaniami, takimi jak niski poziom wzrostu gospodarczego oraz wysoki poziom długu publicznego, który w 2023 r. sięgnął 164 proc. PKB.

Miejsce 4. Chiny

Chińska giełda straciła aż 22 proc. swojej kapitalizacji w ciągu ostatnich dwóch lat. Jednak od początku bieżącego roku sytuacja zdaje się poprawiać, ponieważ indeks China 50 odbija, zyskując 15 proc. Mimo to chińskie akcje wciąż są jednymi z najtańszych w porównaniu z państwami rozwiniętymi, gdyż ich stosunek ceny do zysków wynosi 13. Dla porównania, obecnie ten sam wskaźnik dla amerykańskiego indeksu S&P 500 wynosi 27,5, co oznacza, że chińskie akcje są relatywnie dwa razy tańsze od ich odpowiedników z USA.

Przyszłość Chin zależy od sytuacji na rynku nieruchomości. Polityka „trzech czerwonych linii” z 2020 r. zakończyła model wysokiego zadłużenia deweloperów, co doprowadziło do ich niewypłacalności. Spadająca liczba nowożeńców i ograniczenie popytu na mieszkania doprowadziło w kwietniu do spadku cen nieruchomości o 3,1 proc. rok do roku. Sektor nieruchomości pozostaje kluczowym motorem wzrostu, generując 20 proc. dochodów fiskalnych, 70 proc. majątku gospodarstw domowych, 24 proc. PKB i 25 proc. kredytów bankowych. Chiny muszą szybko i zdecydowanie interweniować, poprzez np. obniżki stóp procentowych, zwiększenie wydatków fiskalnych i restrukturyzację niekorzystnych aktywów, aby uniknąć kryzysu podobnego do tego, jaki widzieliśmy w Japonii od 1991 r.

Miejsce 5: Tajwan

Zdecydowanie największym światowym gigantem w sektorze półprzewodników oraz rozwoju technologii sztucznej inteligencji jest Tajwan i jego spółka TSMC, która dostarcza chipy dla takich firm jak Nvidia, Apple czy AMD. W 2023 r. Tajwan odpowiadał za aż 68 proc. całego rynku produkcji półprzewodników. Fundusz iShares MSCI Taiwan ETF zyskał od początku roku 13 proc., głównie ze względu na wysoki udział TSMC w tamtejszej giełdzie, który stanowi aż 22 proc. całkowitej wartości giełdy Tajwanu. Wzrost tajwańskich akcji w dużej mierze wynikał ze skoku akcji TSMC, które zyskały 46 proc. od początku roku.

Kluczowe znaczenie półprzewodników w rozwoju nowych technologii sprawia, że potencjał tego rynku wciąż wydaje się niedoszacowany, szczególnie w kontekście 15-proc. wzrostu zamówień na półprzewodniki w porównaniu do poprzedniego roku.

Źródło

Skomentuj artykuł: