Czy USA wprowadzą zakaz importu chińskich elektryków? Rosną naciski na Bidena

Prezydent Joe Biden został wezwany do wprowadzenia zakazu importu chińskich samochodów elektrycznych do USA. Zdaniem przewodniczącego Senackiej Komisji Bankowej, senatora Sherrod'a Brown'a: „Chińskie pojazdy elektryczne są egzystencjalnym zagrożeniem dla amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego”.

W Stanach Zjednoczonych narasta sprzeciw prawodawców w sprawie otwartego dostępu do amerykańskiego rynku pojazdów elektrycznych z Chin. Tamtejsi senatorowie uważają, że Pekin subsydiując u siebie rynek aut elektrycznych gra nie fair. Dynamicznie rozwijających się w Chinach ten sektor motoryzacyjny stanowi zagrożenie dla dotychczasowych producentów samochodów w USA. Mówią oni wprost o nieuczciwej konkurencji zza Oceanu. 

Odpowiedzią na to zagrożenie ma być zakaz dostępu tych aut do amerykańskiego rynku bądź wprowadzenie wysokich ceł, które wyrównałyby szanse uczciwej konkurencji. 

Już w lutym Biały Dom poinformował, że Stany Zjednoczone wszczynają dochodzenie w sprawie tego, czy chińskie samochody stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

W lutym prezydent Biden oświadczył, że polityka Chin „może zalać nasz rynek swoimi pojazdami, stwarzając zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego” i że „nie pozwoli, aby tak się stało podczas jego kadencji”.

Waszyngton rozważa też wprowadzenie restrykcji w związku z obawami, że technologia w chińskich samochodach może „zbierać duże ilości wrażliwych danych o ich kierowcach i pasażerach”. Ostrzegł, że samochody, które są podłączone do Internetu, „regularnie używają swoich kamer i czujników do rejestrowania szczegółowych informacji o infrastrukturze USA.

W tym tygodniu, podczas wizyty w Chinach, sekretarz skarbu USA Janet Yellen ostrzegła Pekin, że Waszyngton nie dopuści do powtórki „chińskiego szoku” z początku lat 2000., kiedy to chiński import zalał Amerykę. 

W odpowiedzi wiceminister finansów Chin Liao Min wyraził „poważne zaniepokojenie” ograniczeniami, jakie USA nałożyły na handel i inwestycje. Liao powiedział, że przewaga konkurencyjna Chin wynika z ich „dużego rynku, kompletnego systemu przemysłowego i obfitych zasobów ludzkich”.

Chiny są obecnie największym na świecie producentem samochodów i rywalizują z Japonią o miano największego eksportera pojazdów.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: