Dwie firmy chętne na zakup rządowego masła

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej na stronie Agencji.

W piątek RARS poinformowała o wynikach przeprowadzonych przetargów dotyczących likwidacji rezerw strategicznych. Chodzi o sprzedaż masła mrożonego. Z dokumentu wynika, że Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita oraz Milkpol Polska Sp. z o.o. spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu.

We wtorek Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż mrożonego masła w blokach 25 kg; w sumie RARS chce sprzedać ok. 1000 ton tego produktu. Kancelaria premiera wskazywała, że powinno to przyczynić się do stabilizacji cen masła na rynku. Zgodnie z dokumentem przetargowym minimalną cenę sprzedaży masła mrożonego określono na 28,38 zł/kg (bez VAT).

Warto dodać, że Mlekovita jest producentem blisko połowy wolumenu sprzedawanego przez RARS masła. 300 ton zostało wyprodukowane przez "LACPOL", a kolejne 200 - przez Polmlek.

W opinii szefowej Polskiej Izby Mleka sprzedaż masła z zasobów agencji to decyzja polityczna, która nie zmieni sytuacji na rynku. Agnieszka Maliszewska wskazała, że miesięcznie produkuje się w Polsce 18-21 tys. ton masła.

"Prawdopodobnie ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej"

 – oceniła szefowa PIM.

Dyrektor Izby zaznaczyła, że obecnie masło na świecie "ma wzięcie" i jest dobrze wyceniane. "Światowa produkcja mleka staje się coraz mniej opłacalna ze względu na bardzo wysokie koszty produkcji, szczególnie w Europie" - powiedziała Maliszewska. Dodała, że na ceny masła wpływ ma wiele czynników m.in. zdecydowane odejście konsumentów od tłuszczów utwardzanych np. margaryny, co powoduje wzrost zapotrzebowania na tłuste mleko, a tym samym wzrost jego cen.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: