KE planuje cła odwetowe wobec Waszyngtonu. Trump komentuje

Komisja Europejska zaproponuje nałożenie ceł odwetowych w wysokości do 25 proc. na amerykańskie towary. To reakcja na decyzję Waszyngtonu o nałożeniu dodatkowych ceł na stal i aluminium z Unii Europejskiej.

Odwet UE

Projekt decyzji Komisji zawiera 67 stron, w zdecydowanej większości wypełnionych tabelami z listami dóbr, które mają zostać objęte cłami UE. Propozycja w zdecydowanej większości zakłada 25-procentową taryfę celną, a znacznie rzadziej 10-procentową.

Z dokumentu, który widziała PAP, wynika, że KE nie zaproponowała jednak ceł na amerykańską whisky, mimo, że wcześniej to planowała. Groźba wprowadzenia przez Waszyngton ceł odwetowych na wina zaniepokoiła w szczególności Francję i Włochy ze względu na ich znaczący przemysł winiarski. Na liście znajdują się natomiast cła na jachty sprowadzane z USA do UE. Są tam też produkty spożywcze, np. jajka, drób, soja i wyroby mięsne.

Ministrowie handlu z państw UE, którzy spotkali się w poniedziałek na nadzwyczajnym posiedzeniu w Luksemburgu, byli zgodni co do tego, że należy pracować nad cłami odwetowymi, jednocześnie próbując negocjować z USA obniżenie stawek celnych. UE jednocześnie jest gotowa utrzymać swoją ofertę wzajemnych zerowych stawek na towary przemysłowe.

Państwa członkowskie będą głosować w tej sprawie w środę (konieczna jest większość 15 krajów, stanowiących 65 proc. ludności UE, by propozycję odrzucić). Nie jest to lista nowa - w czasie pierwszej prezydentury Donalda Trumpa (2017-21) UE nałożyła cła w odpowiedzi na taryfy na stal i aluminium. Teraz tę listę KE odświeżyła.

Trump: Zero to zero nie wystarczy

Pytany podczas spotkania z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu o unijną propozycję "zero za zero" w sprawie ceł na towary przemysłowe i samochody, Donald Trump powiedział, że jest ona niewystarczająca. Ponownie przy tym wymienił listę pretensji do UE, zarzucając jej "wykorzystywanie" Stanów Zjednoczonych i że została sformowana "by stworzyć zjednoczoną siłę przeciwko Stanom Zjednoczonym w sprawie handlu".

"Te relacje muszą być uczciwie, wzajemnie. (...) A nie są uczciwe. Mamy deficyt z Unią Europejską w wysokości 350 miliardów dolarów i szybko zniknie"

 - zapewnił Trump. "I jednym z powodów w jaki to może łatwo i szybko zniknąć, jest to, że będą musieli kupować od nas energię, ponieważ jej potrzebują. Będą musieli ją od nas kupować. Mogą ją kupić. Możemy zbić 350 miliardów dolarów w ciągu jednego tygodnia. Muszą kupić i zobowiązać się do zakupu podobnej ilości energii" - mówił Trump.

W rzeczywistości, nadwyżka UE w handlu towarami z USA wynosi ok. 150 mld dolarów, jednak to USA mają nadwyżkę w handlu usługami w wysokości 100 mld dolarów.

Źródło