Konsumenci kupują coraz więcej

Utrzymująca się skłonność konsumentów do zakupów jest spowodowana korzystną sytuacją na rynku pracy - komentuje poniedziałkowe dane GUS o sprzedaży resort rozwoju.

Resort rozwoju zwraca uwagę, że według danych GUS, w październiku 2019 r. sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła o 4,6 proc. rdr oraz o 7,0 proc. w porównaniu z wrześniem br. W 2018 r. odnotowano wzrost odpowiednio o 7,8 proc. (rdr) i 6,6 proc. (mdm). Narastająco, w okresie styczeń-październik 2019, wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 5,6 proc. (6,5 proc. w roku ubiegłym).

"Utrzymująca się skłonność konsumentów do zakupów spowodowana jest korzystną sytuacją na rynku pracy. Pozytywne nastroje zapewnia realny wzrost średnich wynagrodzeń, dodatkowe świadczenia społeczne i zapowiadana podwyżka płacy minimalnej. W listopadzie można oczekiwać wzrostu sprzedaży detalicznej na poziomie 4,5 proc. (ceny bieżące)" 

napisano w komentarzu MR.

"W całym IV kwartale oczekiwany wynik powinien być jeszcze korzystniejszy ze względu na wzrost wydatków na zakupy świąteczne" - dodano.

Ministerstwo zwraca uwagę, że wzrost sprzedaży detalicznej w październiku 2019 r., w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (w cenach stałych), odnotowano we wszystkich grupach przedsiębiorstw, oprócz jednostek z grupy „pozostałe” (spadek o 1,7 proc.). Najwyższe wzrosty zaobserwowano w przedsiębiorstwach zaklasyfikowanych do grupy: meble, rtv, agd (o 10,9 proc.), prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 9,1 proc.), jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 6,8 proc.) oraz jednostek z grupy tekstylia, odzież, obuwie (o 6,3 proc.). 

Źródło

Skomentuj artykuł: