Prezydent USA Donald Trump ogłosił na swojej platformie społecznościowej Truth Social, że 1 sierpnia nałoży 30-procentowe cła na dobra importowane z Unii Europejskiej i Meksyku.
Trump zamieścił na Truth Social kopie listów w sprawie nowych taryf celnych.
W środę takie listy prezydent wystosował do Brazylii, Filipin, Brunei, Mołdawii, Algierii, Iraku i Libii; zapowiedział zarazem, że w najbliższym czasie kolejne kraje mają otrzymać pisma od USA w sprawie nowych taryf. Pierwszą partię kopii listów adresowanych do 14 krajów Trump opublikował w internecie w poniedziałek. Wśród adresatów były Korea Południowa i Japonia. Na import z tych krajów ma być nałożone cło w wysokości 25 proc.
9 lipca upłynął pierwotny 90-dniowy okres zawieszenia taryf ogłoszonych przez Trumpa.
Reuters podaje, że po raz pierwszy suma taryf pobranych przez amerykańskie służby celne w pierwszym półroczu 2025 roku przekroczyła 100 mld dol., a szef resortu finansów Scott Bessent napisał w serwisie X, że dowodzi to, iż USA czerpią korzyści z polityki handlowej prezydenta. Na początku mijającego tygodnia Bessent oświadczył, że liczy na to, iż pobrane do końca roku cła będą warte 300 mld dol.
Co chce osiągnąć UE?
Obecnie unijne produkty trafiające na rynek amerykański podlegają bazowej stawce celnej w wysokości 10 proc., ale w pewnym momencie prezydent USA groził Unii nawet 50-procentowymi taryfami.
Według mediów UE chce utrzymać poziom ceł na poziomie 10 proc., ale jednocześnie uzyskać zwolnienia z opłat m.in. dla samolotów, części lotniczych oraz alkoholi.
Jak poinformował rzecznik Komisji Europejskiej, Waszyngton poinformował Brukselę o treści listu z wyprzedzeniem.
W odpowiedzi na list, von der Leyen wydała oświadczenie, w którym ostrzegła, że amerykańskie cła „zakłóciłyby kluczowe transatlantyckie łańcuchy dostaw, ze szkodą dla przedsiębiorstw, konsumentów i pacjentów po obu stronach Atlantyku”.
Zapewniła przy tym, że Unia Europejska nadal dąży do porozumienia przed 1 sierpnia, kiedy nałożone miałyby zostać amerykańskie cła.
„UE konsekwentnie stawiała na wynegocjowane rozwiązanie z USA, co odzwierciedla nasze zaangażowanie na rzecz dialogu, stabilności i konstruktywnego partnerstwa transatlantyckiego”
– zaznaczyła.
„Jednocześnie podejmiemy wszelkie niezbędne kroki w celu ochrony interesów UE, w tym – w razie potrzeby – zastosujemy proporcjonalne środki zaradcze” – ostrzegła szefowa KE.
A 30% tariff on EU exports would hurt businesses, consumers and patients on both sides of the Atlantic.
We will continue working towards an agreement by August 1.
At the same time, we are ready to safeguard EU interests on the basis of proportionate countermeasures.— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) July 12, 2025
- Unia Europejska pozostaje stanowcza, zjednoczona i gotowa do obrony swoich interesów – napisał na platformie X przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa.
Costa podkreślił, że UE wspiera KE w tych działaniach, gdyż „cła to podatki”.
„Napędzają inflację, tworzą niepewność i hamują wzrost gospodarczy” - zaznaczył Costa we wpisie.
W jego ocenie UE musi budować „silne partnerstwa handlowe na całym świecie”.
„Wolny i sprawiedliwy handel napędza dobrobyt, tworzy miejsca pracy i wzmacnia łańcuchy dostaw” - stwierdził Costa.