Japonia zainwestuje w Fundusz Trójmorza?

Widzimy potencjał do zainwestowania w Fundusz Trójmorza przez prywatne instytucje z Japonii - poinformowała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka i przewodnicząca rady nadzorczej funduszu.

- Jesteśmy po spotkaniu z nowym ambasadorem Japonii w Polsce. Japonia jest bardzo zainteresowana i chcemy tę relację z Japonią utrzymać, bo widzimy potencjał do zainwestowania inwestorów trzeciej gospodarki świata – powiedziała.

Bank Gospodarstwa Krajowego jest pomysłodawcą, inicjatorem, współzałożycielem i głównym inwestorem Funduszu Trójmorza, który zakłada pozyskiwanie środków na inwestycje od instytucji rozwoju reprezentujących poszczególne kraje Trójmorza, od międzynarodowych instytucji finansowych oraz od inwestorów prywatnych jak fundusze emerytalne, które szukają długoterminowych inwestycji. Fundusz jest międzynarodowym wehikułem inwestycyjnym, działającym na zasadach rynkowych, tj. mającym dawać zysk dla jego inwestorów. Środki funduszu są uzupełnieniem dla środków unijnych, a także budżetowych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Beata Daszyńska-Muzyczka poinformowała, że doradca inwestycyjny funduszu przeanalizował już ok. 85 projektów.

Dodała, że jeden projekt został już wdrożony w Polsce i dotyczył transportu kolejowego, a drugi w Estonii i ws. rozwoju infrastruktury cyfrowej.

Prezes BGK podkreśliła, że fundusz daje inwestorom dostęp do całego regionu Trójmorza, od Tallina po Sofię, dzięki czemu ewentualni inwestorzy prywatni nie muszą zastanawiać się nad potencjałem inwestycyjnym każdego z państw osobno.

Przypomniała, że docelowa wielkość funduszu powinna wynieść od 3 do 5 mld euro.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracuje z m.in. PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, a także wspiera ekspansję zagraniczną polskich firm. Bank zarządza ponadto programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym.

Źródło

Skomentuj artykuł: