Komisja Europejska poinformowała Polskę, że jest zielone światło dla notyfikacji pomocy publicznej dla firmy Intel - powiedział minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. Wartość planowanej pomocy publicznej rozłożonej na lata 2024 – 2026 to ponad 7,4 mld zł.
“Komisja Europejska poinformowała Polskę, że jest zielone światło dla udzielenia pomocy publicznej firmie Intel. To bardzo dobra wiadomość. To ważny krok, na który czekaliśmy ostatnie kilka miesięcy” – przekazał Gawkowski na piątkowej konferencji.
Jak poinformowało ministerstwo cyfryzacji, za pośrednictwem prezesa UOKiK w najbliższych dniach minister cyfryzacji złoży do Komisji Europejskiej notyfikację pomocy publicznej dla planowanej inwestycji w budowę fabryki półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem. Równolegle uruchomione zostaną prace związane z uzyskaniem zgody Rady Ministrów, wyrażanej w formie uchwały, na udzielenie pomocy publicznej Intelowi.
Wartość planowanej pomocy publicznej rozłożonej na lata 2024 – 2026 to ponad 7,4 mld zł (1,8 mld dolarów). Postępowanie prenotyfikacyjne prowadzone między Polską a Komisją Europejską oraz firmą Intel trwało od 9 lutego br. na wniosek ministra cyfryzacji.
Jak podkreślił wiceminister cyfryzacji, Dariusz Standerski, jeszcze w piątek zostanie zwołane posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. inwestycji półprzewodnikowych, który pracuje już od kilku miesięcy.
“W ramach tego zespołu uzgodnimy stanowiska dotyczące procedury opiniowania uchwały o pomocy publicznej” - przekazał Standerski. Oszacował, iż podpisanie umowy z Intelem nastąpi do końca tego roku.
Jak poinformowało ministerstwo, zgoda rządu oraz notyfikacja pomocy publicznej umożliwią zawarcie umowy między Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Cyfryzacji a Intel, określającej szczegółowe zasady tej pomocy. Warunkiem udzielenia pomocy publicznej jest uzyskanie także przez Intel statusu otwartej unijnej fabryki. Intel złożył już taki wniosek do Komisji Europejskiej.
Proces udzielenia pomocy publicznej dla Intela prowadzony jest na podstawie rządowego programu pod nazwą “Krajowe Ramy wspierania strategicznych inwestycji półprzewodnikowych”.
W czerwcu 2023 r. Intel ogłosił inwestycję o łącznej wartości około 4,6 mld dolarów w celu uruchomienia w Miękini koło Wrocławia zakładu integracji i testowania półprzewodników. Firma zapowiedziała, że w nowym przedsiębiorstwie zostanie zatrudnionych około 2 tys. osób. Jak podkreślano, decyzja Intela oznacza też tysiące stanowisk u dostawców oraz tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.
Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 roku koncern z branży nowych technologii, będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma, notowana na giełdzie NASDAQ, wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych