Minął czas wielkich inwestycji zagranicznych w Polsce. Wynik najgorszy od 2017 r.

Przemija fala dużych inwestycji zagranicznych, które trafiały do Polski w ostatnich latach. Jest to efekt globalnej recesji w przemyśle, obniżenia zysków firm, ale też rosnących kosztów w Polsce. Decyzja Intela o rezygnacji z budowy fabryki w Polsce jest tu elementem szerszego zjawiska – informuje "Puls Biznesu”.

Dziennik podaje, że w ciągu sześciu miesięcy do lipca napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski wyniósł 4,2 mld EUR, wedle wstępnych danych bilansu płatniczego

"Jest to wartość najniższa od października 2017 r."

 – podkreśla "PB" i konkluduje, że "mija stopniowo fala popularności Polski, w czasie której w naszym kraju lokowano dużo więcej inwestycji niż w innych gospodarkach Europy Środkowej".

Jak wskazuje autor tekstu, ta fala była złożona z wielu czynników: dużych nadwyżek finansowych firm, reinwestowanych lokalnie, bardzo dobrej koniunktury w przemyśle w latach 2020-22, reorganizacji łańcuchów dostaw, rozbudowy potencjału związanego ze wsparciem Ukrainy, a także z atrakcyjnych kosztów pracy.

Jego zdaniem, teraz wiele z tych czynników osłabło: zyski firm są dużo niższe, koniunktura w przemyśle jest bardzo słaba (problemy finansowe Intela nie są odosobnione), koszty pracy są wyraźnie wyższe.

"Jesteśmy w takim momencie cyklu, który bardzo nie sprzyja bezpośrednim inwestycjom zagranicznym (w przeciwieństwie do inwestycji portfelowych, które trzymają się nieźle). I generalnie nie sprzyja inwestycjom firm ogółem"

 – czytamy w "PB". 

Skomentuj artykuł: