Nowe drogi na Pomorzu: Komfort i bezpieczeństwo podróży

Rząd dba, aby kierowcy w Polsce mogli podróżować wygodnymi, nowoczesnymi i bezpiecznymi drogami. Inwestycje drogowe to także nowe perspektywy rozwoju gospodarczego dla naszego kraju. 

Zakończyły się prace na odcinku S11 pomiędzy Koszalinem, a Bobolicami. Kierowcy mogą już w pełnym zakresie korzystać z trasy o długości ponad 48 km. Przejazd tym odcinkiem zajmował kiedyś 45 min, a teraz tylko ok. 25 min. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w otwarciu nowo wybudowanego odcinka, który powstał w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

- Stawiamy na rozwój każdego regionu Polski – droga S11 to szansa dla Pomorza. Droga ekspresowa S11 zwiększa możliwości rozwojowe i handlowe, a także stwarza zupełnie nowe perspektywy rozwoju dla naszego kraju, a szczególnie dla Pomorza. Ta droga jest bezpłatna i ona pozostanie bezpłatna. Będę mógł w moich rozmowach z inwestorami powiedzieć: przyjedźcie na Środkowe Pomorze, przyjedźcie do Bobolic, do Szczecinka, od Kołobrzegu, przez Koszalin, Bobolice Szczecinek i na południe Piła, Ujście, Chodzież, Oborniki Wielkopolskie, Poznań i dalej na Śląsk – jest wspaniała droga S11 – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Nowa droga wyprowadzi ruch ciężarówek towarowych z obecnego szlaku, który przebiega przez centrum Koszalina i inne miejscowości. Do tej pory często tworzyły się zatory drogowe. Oddanie kolejnego odcinka, skróci czas przejazdu, poprawi komfort i bezpieczeństwo podróży.

- To droga życia dla Pomorza, dla Pomorza Środkowego, dla północnej Wielkopolski. Wspaniała droga - będzie lepszy rozwój tych ziem, ludzie przestaną stąd wyjeżdżać w końcu. A z powrotem tutaj przyjadą i turyści, i mieszkańcy będą po prostu mogli, cieszyć się lepszym życiem – dodał szef polskiego rządu.

Krótszy czas podróży
Droga ekspresowa S11 Koszalin - Bobolice powstała w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). Odcinek, który został dziś uroczyście otwarty, ma ponad 48 km długości. Przejazd trasą Koszalin - Bobolice zajmował kiedyś 45 min, a teraz będzie to tylko ok. 25 min.

Docelowo S11 ma połączyć Kołobrzeg z Poznaniem i dalej ze Śląskiem. Inwestycja ma zakończyć się do 2030 roku. Po realizacji wszystkich odcinków, łączących cztery województwa, droga będzie mieć około 550 km długości. Niedawno oddaliśmy do ruchu blisko 25 km obwodnicy Olesna w woj. opolskim. Kierowcy korzystają już z tej trasy między innymi w okolicy Poznania, Jarocina, Ostrowa Wielkopolskiego i Kępna.

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych
- Dla komfortu kierowców i rozwoju kraju, rząd buduje nowoczesne i wygodne drogi ekspresowe oraz autostrady. Powstają także obwodnice, które odciążają miasta, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo w terenie zabudowanym - podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

W grudniu 2022 r. przyjęliśmy Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). Na realizację inwestycji przeznaczymy łącznie 294,4 mld zł. Jest to kolejna edycja największego programu drogowego w historii Polski. Oddamy ponad 6,1 tys. km nowych dróg.

Lepsza infrastruktura drogowa to zachęta dla inwestorów na tworzenie w tych miejscach nowych zakładów pracy. - Nasze wielkie zobowiązanie jest następujące: dzięki takim arteriom, takim drogom, dzięki wielkiemu programowi dróg powiatowych i gminnych doprowadzimy do likwidacji bezrobocia w wielu częściach kraju. Także w miastach i miasteczkach średniej wielkości, gdzie cały czas jeszcze bezrobocie jest za wysokie. Tam jeszcze za mało jest miejsc pracy, ale nigdy by tam ich nie było, gdyby nie wielkie inwestycje w infrastrukturę drogową  - dodał premier Mateusz Morawiecki.

Skomentuj artykuł: