Polska liderem w Europie Środkowo-Wschodniej w zakresie pozyskiwania nowych inwestycji

Prawie 110 mld zł deklarowanej wartości inwestycji oraz ponad 45 tys. nowych miejsc pracy to efekty działań ostatnich 5-lat Polskiej Strefy Inwestycji. W tym czasie nasz kraj stał się liderem w Europie Środkowo-Wschodniej w zakresie pozyskiwania nowych inwestycji.

- Polska gospodarka jest dziś w zupełnie innym miejscu niż przed pięcioma laty, kiedy to powoływano Polską Strefę Inwestycji. Dziś cały kraj jest jedną wielką strefą inwestycji, a Polska stała się dobrym miejscem do prowadzenia biznesów. PSI dostosowana jest do realiów współczesnej Polski. Jej powstanie okazało się bardzo dobrą decyzją - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. -  PSI to gwarancja stabilności przedsiębiorców. Ułatwia im podjęcie decyzji o dalszych inwestycjach. To również gwarant dynamicznego rozwoju całej polskiej gospodarki. Wiele największych światowych firm zdecydowało się na lokalizację nowej inwestycji w Polsce m.in. na terenach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która w ciągu ostatnich pięciu lat przyciągnęła największe firmy z kraju i zagranicy. Są wśród m.in. japońska firma Daikin i polski koncern farmaceutyczny Adamed. To dowód na skuteczność działań tej strefy.

5 lat Polskiej Strefy Inwestycji
 

W tym roku obchodzimy 5-lecie funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji. W ramach PSI (od września 2018 do końca sierpnia 2023) wydano łącznie 2 255 decyzji o wsparciu, na 109,5 mld zł deklarowanej wartości inwestycji oraz ponad 45 tys. nowych miejsc pracy. W samym tylko 2023 r., do końca sierpnia wydano 288 decyzji o wsparciu, na wartość inwestycji 10,8 mld zł oraz z deklaracją utworzenia 4,7 tys. nowych miejsc pracy. PSI posiada wszystkie walory Stref, rozszerzone na obszar całego kraju. To m.in. zrównoważony rozwój, ulga inwestycyjna na terenie całego kraju, atrakcyjne wsparcie na tle zagranicznej konkurencji, kompleksowe podejście do przedsiębiorcy.

Przedsiębiorcy w ramach Polskiej Strefy Inwestycji mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Jest ona pomocą publiczną dostępną w formie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT) w wysokości nawet do 70% wartości realizowanej inwestycji. Wysokość ulgi jest uzależniona od regionu, w którym znajduje się dana inwestycja i jego sytuacji społeczno-gospodarczej.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna: Daikin na czele
 

Od 5 lat w ramach PSI działa Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. W tym czasie wydała 235 decyzji o wsparciu. Łączna deklarowana wartość inwestycji wyniosła ponad 13,5 mld zł. Zadeklarowano utworzenie ponad 5 tys.  nowych miejsc pracy. W samym województwie łódzkim wydano 166 decyzji o wsparciu. Deklarowana wartość inwestycji wynosi 8,5 mld zł, utworzonych ma zostać ponad 3 tys. miejsc pracy.

Najwięcej inwestycji w województwie łódzkim, zrealizowano w Łodzi – 25. Ich wartość to 63 mln zł. Utworzonych zostanie również 847 nowych miejsc pracy. Największe inwestycje na obszarze ŁSSE w ramach PSI: Daikin Manufacturing Poland (Japonia, 1,471 mld zł deklarowanej wartości inwestycji, 810 nowych miejsc pracy), Adamed Pharma (Polska, 479,3 mln zł deklarowanej wartości inwestycji, 20 nowych miejsc pracy), UMA Investments (USA, 456,7 mln zł deklarowanej wartości inwestycji, 65 nowych miejsc pracy), KRYNICA VITAMIN (Polska, 351,4 mln zł deklarowanej wartości inwestycji, 144 nowych miejsc pracy), Footprint Poland (USA, 411,2 mln zł deklarowana wartość Inwestycji, 600 nowych miejsc pracy.
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna została powołana w 1997 r. Funkcjonuje w trzech województwach: łódzkim, mazowieckim i wielkopolskim. Jej atutem jest korzystne położenie geograficzne, a także znajdujące się w pobliżu dwa międzynarodowe porty lotnicze. Dodatkową mocną stroną ŁSSE jest rozbudowana sieć kolejowa cargo, w tym połączenie kolejowe Polska-Chiny (Łódź-Chengdu). Inwestorzy ŁSSE działają w różnych branżach (kosmetyczna, farmaceutyczna, opakowania, AGD, IT i BPO.

W śląskim też dobrze

Jedna czwarta wszystkich inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) realizowanych jest w woj. śląskim. Polski system wspierania inwestycji oraz warunki pomocy publicznej są uznawane obecnie za jedne z najbardziej korzystnych w Unii Europejskiej. Jak prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) skumulowany wzrost PKB Polski w latach 2021-2024 ma wynieść 16,2%. To znacznie lepszy wynik niż we Francji, czy sąsiednich Niemczech, które do niedawna były europejskim liderem rozwoju. MFW w swoich prognozach zakłada też, że w ciągu najbliższych 5 lat PKB Polski wzrośnie o kilkadziesiąt procent - aż do biliona dolarów. Eksperci zauważają, że dzięki nowym inwestycjom firm pojawiających się w Polsce jak i przedsięwzięciom wspieranym przez rząd, nasza gospodarka radzi sobie z kryzysem lepiej niż inne. - Jedna czwarta wszystkich inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji jest u nas, w Śląskiem. To wielki sukces. To ponad 100 miliardów złotych, które zostały zrealizowane właśnie w Polsce - mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). - Polska skorzystała niesamowicie na tym, co się działo: skracanie łańcuchów dostaw, przenoszenie wielkich biznesów do Europy, a jeśli chodzi o Europę to gdzie? Najlepszym miejscem do inwestowania na Starym Kontynencie jest Polska. A jeśli chodzi o Polskę, to województwo śląskie i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. - dodaje. 

- Dzięki Polskiej Strefy Inwestycji skutecznie przyciągamy do kraju nowe inwestycje. Firmy chętnie korzystają z naszych zachęt dla inwestorów – na tle naszych sąsiadów mamy bardzo dobry system przyciągania inwestycji, który przyczynia się do dynamicznego napływu przedsięwzięć na terenie całego kraju. Inne nasze atuty to wysokie kwalifikacje naszych pracowników oraz korzystne położenie geograficznego Polski, które pozwala na efektywną współpracę z firmami z innych krajów europejskich – wskazuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Warto podkreślić, że w PSI dominują polskie firmy, a największymi zagranicznymi inwestorami są Niemcy, Koreańczycy czy Holendrzy. Obecnie w ramach PSI inwestują firmy z 36 państw z całego świata. Wśród sektorów działających w ramach PSI wysoko plasują się takie nowoczesne branże jak: elektromobilność czy sektor maszynowy. 

Skomentuj artykuł: