Przebudowa kolejnego fragmentu Zakopianki

Poprawa bezpieczeństwa i zwiększenie przepustowości Zakopianki to główne cele inwestycji polegającej na przebudowie drogi krajowej nr 7 w Libertowie (powiat krakowski). Wykonawcą zadania o wartości prawie 150 mln zł będzie Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IBM-Podbeskidzie, z którym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła umowę na realizacje w systemie projektuj i buduj. W ramach inwestycji powstanie m.in. przejazd pod drogą krajową i trzy kładki dla pieszych.

- Droga krajowa nr 7, czyli popularna „Zakopianka” na odcinku na południe od Krakowa wyczerpuje swoje możliwości techniczne. Liczba pojazdów stale się zwiększa i musimy nadążać za tą zmieniającą się rzeczywistością. Dlatego przystępujemy do prac, które zwiększą możliwości tej drogi

powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

W ramach zadania zlikwidowane zostanie skrzyżowanie Zakopianki z ul. Góra Libertowska i ul. Świetlistą. Pod Zakopianką powstanie tunel o długości 52 m, który pozwoli na przejazd między wschodnią a zachodnią częścią Libertowa. W tunelu znajdzie się też ciąg pieszo-rowerowy. W okolicy likwidowanego skrzyżowania zostanie zbudowana kładka, która zastąpi przejście dla pieszych.

W ramach inwestycji zostaną wybudowane także ekrany akustyczne, ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż drogi łącznikowej pomiędzy ul. Jana Pawła II a ul. Przylesie i dwa przepusty na potoku Olszynka na drogach dojazdowych.

Na realizację inwestycji wykonawca będzie miał 39 miesięcy od podpisania umowy (z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych). Prace powinny się zakończyć w połowie 2027 roku. Inwestycja jest finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.

Skomentuj artykuł: