W tym roku pojedziemy A2 od Warszawy do Mińska Mazowieckiego

W tym roku otworzymy odcinek A2 od Warszawy do Mińska Mazowieckiego - poinformował w czwartek na Twitterze resortu infrastruktury minister Andrzej Adamczyk w związku z podpisaniem umowy na zaprojektowanie i budowę autostrady A2 między węzłami Kałuszyn i Groszki.

Jak podało Ministerstwo Infrastruktury, w czwartek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę odcinka autostrady A2 o długości 12 km pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki. Ma on powstać w 2023 r. Jak wyjaśnia MI, jest to pierwsza z trzech umów na budowę A2 na trasie Mińsk Mazowiecki – Siedlce. Dla kolejnych odcinków autostrady A2 od węzła Groszki do węzła Gręzów oraz od węzła Gręzów do Siedlec trwa postępowanie przetargowe.
 

"Autostrada A2, która połączy zachodnią i wschodnią granicę naszego kraju, jest inwestycją o istotnym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego Polski. Podpisana dziś umowa jest kolejnym dowodem na konsekwentną realizację przez obecny rząd obietnicy budowy spójnego systemu nowoczesnych połączeń drogowych, zwiększającego bezpieczeństwo i komfort podróży"

powiedział cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

"W tym roku otworzymy odcinek A2 od Warszawy do Mińska Mazowieckiego" - dodał na Twitterze Adamczyk. Zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni podpisane zostaną kolejne umowy na odcinki łączące Mińsk Mazowiecki z Siedlcami. Zdaniem Adamczyka Polacy "zasługują na bezpieczne i komfortowe drogi". "Dlatego m.in. realizujemy Program budowy 100 obwodnic i dofinansowujemy drogi samorządowe z Funduszu Dróg Samorządowych"

dodał.

Wiceminister w tym resorcie Rafał Weber podkreślił natomiast, że budowany jest spójny i nowoczesny system połączeń drogowych, zwiększane jest bezpieczeństwo i komfort podróży.

"Kierowcy korzystają już z ponad 4000 km dróg szybkiego ruchu"

zaznaczył Weber.

Według niego podpisana w czwartek umowa, to kolejna inwestycja dla rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce.

Zgodnie z informacją Ministerstwa Infrastruktury, zadaniem wykonawcy, firmy Intercor, jest przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. W ramach zadania wybudowany zostanie węzeł Groszki. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska (np. ekrany akustyczne) i bezpieczeństwa ruchu drogowego (np. bariery energochłonne).

Umowa o wartości 499,8 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 36 miesięcy od daty jej zawarcia. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r.

Dodano, że na wschód od Warszawy w realizacji znajdują się już dwa odcinki autostrady A2 o łącznej długości 14,8 km: od węzła Lubelska do węzła Konik oraz od węzła Konik do obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Koszt realizacji obu odcinków to 764,3 mln zł. Planowany termin udostępnienia drogi kierowcom to III kw. 2020 r.

Jednocześnie trwają przygotowania do realizacji kolejnych etapów autostrady A2 od obwodnicy Mińska Mazowieckiego do granicy z Białorusią. Według MI prace nad koncepcją programową dla odcinków od Siedlec przez Białą Podlaską do granicy państwa, o łącznej długości 95,5 km, zakończą się wiosną 2020 r. 

Źródło

Skomentuj artykuł: