PKN Orlen największą firmą regionu. Skok w rankingu Global 500

W rankingu największych światowych firm przygotowanym przez magazyn Fortune, Orlen znalazł się na 216. miejscu, notując skok aż o 208 oczek w porównaniu z poprzednim zestawieniem. - Grupa Orlen jest największą firmą w tej części Europy! - skomentował na Twitterze prezes polskiego giganta, Daniel Obajtek.

Tradycja rankingów największych pod względem rocznego przychodu firm, prowadzonych przez magazyn Fortune ma kilkadziesiąt lat, jednak obecna formuła funkcjonuje od 1995 r. i w zestawieniu "Global 500" uwzględnia firmy z całego świata (w tym USA, które kiedyś było oddzielną kategorią).

15-krotnie na liście 500 największych światowych koncernów gościła już Grupa Orlen, jednak w tym roku osiągnęła 216. pozycję, awansując rok do roku aż o 208 oczek. Oznacza to, że polski gigant uzyskał wśród notowanych koncernów piąty co do wielkości wzrost (za TD Synnex, BYD, World Kinect oraz Banco do Brasil).

Według Fortune, Grupa Orlen osiągnęła 62,326 mld dolarów przychodu za miniony rok, co oznacza wzrost rdr na poziomie ponad 83 proc. Znacząco w porównaniu z rokiem poprzednim wzrósł zysk polskiej grupy - o 161 proc. - sięgając 7,5 mld USD.

Liderem rankingu jest Walmart, na drugim miejscu znajduje się Saudi Aramco, a na trzecim - State Grid.

Grupa Orlen jest jedynym polskim podmiotem w rankingu.

- Dzięki przejęciom i integracji z Grupą LOTOS i PGNiG zyskaliśmy siłę do prowadzenia transformacji energetycznej w całym regionie

skomentował wynik Daniel Obajtek, prezes Grupy Orlen.

W sierpniu 2022 PKN Orlen sfinalizował przejęcie Grupy Lotos, a w listopadzie 2022 - przejęcie PGNiG.

- Potrzebny jest koncern, który zabezpieczy procesy inwestycyjne, będzie stabilizował gospodarkę, będzie inwestował i przejmował, który da bezpieczeństwo Polakom – mówił w listopadzie 2022 r. Obajtek. Wówczas przewidywał, że Orlen będzie w stanie generować roczne przychody na poziomie 400 mld złotych, co mogłoby dać przy obecnym rankingu miejsce na początku drugiej setki największych firm świata.

Skomentuj artykuł: