Polacy czują się Europejczykami, ale nie chcą wspólnej waluty

Polacy pozytywnie postrzegają Unię Europejską i czują się jej obywatelami, jednak od lat z nieufnością podchodzą do wspólnej waluty – wynika z najnowszego badania opinii Standardowy Eurobarometr zleconego przez Komisję Europejską. Jednocześnie prawie dwie trzecie z nas pozytywnie ocenia sytuację ekonomiczną w kraju. To wynik znacznie powyżej średniej unijnej i blisko dwa razy wyższy niż jeszcze kilka lat temu.

Dokładnie połowa badanych pozytywnie postrzega Unię, 40 proc. ma do niej stosunek obojętny, a u 9 proc. UE wyzwala negatywne skojarzenia. Wśród ogółu Europejczyków UE wywołuje pozytywne odczucia u mniejszego odsetka badanych niż w Polsce - 42 proc. Na przestrzeni dekady stosunek Polaków do UE jest niezmiennie pozytywny, jednak w porównaniu do ubiegłego roku odsetek pozytywnych skojarzeń spadł o 4 punkty procentowe z 54 proc. do 50 proc. obecnie.

Ponad połowa ankietowanych uważa, że interesy Polski w UE są dobrze uwzględniane.

Zdecydowaną większość Polaków charakteryzuje silna tożsamość europejska – 81 proc. czuje się obywatelem UE, a 71 proc. czuje się związanych ze wspólnotą. Jednocześnie 42 proc. przyznaje, że w razie potrzeby w przyszłości Polacy poradziliby sobie będąc poza UE. Co więcej, od 7 lat takie poczucie stopniowo wzrasta wśród naszych obywateli.

Jednocześnie Polacy niezmiennie są nieufni wobec euro. Nasze opinie dotyczące wspólnej waluty utrzymują się na podobnym poziomie na przestrzeni ostatnich kilku lat, choć można dostrzec, że entuzjastów raczej ubywa niż przybywa. W 2014 r. poparcie dla Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej z jedną walutą wyrażało 40 proc. respondentów, a obecnie jest ich 33 proc.

Większość Polaków sądzi, że kraje członkowskie powinny podjąć inne wspólne europejskie inicjatywy. Wskazują tu na zewnętrzne wzmocnienie granic UE (77 proc.) a także przyjęcie wspólnego systemu azylowego (53 proc.). Jako główne problemy Unii Polacy wskazują na imigrację, zmiany klimatyczne oraz terroryzm.

Ankietowani byli również pytani o sytuację w ich ojczyznach. Aż 64 proc. Polaków jest zadowolonych ze stanu polskiej gospodarki. Stan ekonomiczny kraju oceniamy zdecydowanie lepiej niż przeciętny Europejczyk - średnia europejska wynosi 47 proc. pozytywnych ocen.  W ciągu ostatnich pięciu lat pozytywna ocena sytuacji ekonomicznej w Polsce wzrosła prawie dwukrotnie. Jeszcze w 2013 r. usatysfakcjonowanych z tego względu osób było tylko 35 proc.   

Od 2015 r. systematycznie wzrasta też zaufanie do polskiego rządu, które obecnie sięga 34 proc. Dla porównania w 2013 r. wynosiło ono zaledwie 19 proc.

Niewiele natomiast zmieniło się w kwestiach, które od dłuższego czasu najbardziej niepokoją Polaków. Pogłębia się przekonanie, że wzrost cen oraz kosztów utrzymania to obecnie największe problemy w Polsce. Wśród innych spraw, które martwią polską opinię publiczną, respondenci wymienili  system ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych oraz emerytury.

Źródło

Skomentuj artykuł: