Polacy hojni dla OPP

Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym.

W tym roku najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

- Pieniądze przekazane na OPP to nie tylko zwykły przelew. To pieniądze, które mogą zmienić a czasem nawet uratować czyjeś życie. Każda przekazana kwota jest ważnym wsparciem i pokazuje jak rozwija się w Polsce społeczeństwo obywatelskie - powiedziała, cytowana w komunikacie, minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Z rozliczeń podatkowych za 2022 r. wynika, że największe kwoty z tytułu 1,5 proc. podatku trafiły na rachunki bankowe organizacji: Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", która otrzymała 288,7 mln zł, Fundacja Siepomaga - 93,6 mln zł i Fundacja Avalon - 79,8 mln zł.

Resort przekazał, że przepisy, które weszły w życie od 1 lipca 2022 r. w ramach programu Niskie Podatki zmieniły zasady przekazywania części podatku na rzecz OPP. Dzięki tym zmianom od 2023 r. roku zamiast 1 procenta można przekazać 1,5 procent podatku.

- Dzięki reformie Niskie Podatki część podatników przestała w ogóle płacić PIT, więc nie miała możliwości dokonania odpisu na OPP. Zadbaliśmy jednak o dobro organizacji, które teraz otrzymują 1,5 proc. podatku, zamiast 1 proc. Podatek przestali płacić ci, którzy zarabiają stosunkowo niewiele, więc ich odpisy na OPP nie były wysokie. Jednocześnie wysokość odpisu wzrosła o połowę. W efekcie organizacje w tym roku otrzymały rekordową sumę

 - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, wiceminister finansów Artur Soboń.

Środki z tytułu 1,5 proc. należnego podatku z rozliczenia za 2022 r. na rzecz organizacji pożytku publicznego, tak jak w roku ubiegłym, zostały przekazane na podstawie wniosków podatników zawartych w zeznaniach podatkowych składanych do urzędów skarbowych, zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej.

Źródło

Skomentuj artykuł: