Rosja, Chiny, a także kraje BRICS w kontrze do dolara. Tworzą własny system płatności

Rosja i Chiny łączą siły w odejściu od dolara amerykańskiego i planują własny systemem płatności blockchain. Będzie on oparty na najnowocześniejszych narzędziach, takich jak technologie cyfrowe i właśnie blockchain.

Grupa BRICS, w skład której wchodzą również Brazylia, Indie i RPA, będzie pracować nad stworzeniem własnego systemu płatności, powiedział doradca Kremla Jurij Uszakow w niedawnym wywiadzie dla rosyjskiej agencji TASS.

Blockchain to technologia, która umożliwia przechowywanie i przesyłanie informacji o transakcjach w postaci cyfrowej, rozproszonej po całej sieci. Dzięki swoim cechom, takim jak niezmienność i bezpieczeństwo, blockchain znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach i jest uważany za innowacyjne rozwiązanie

Blockchain upraszcza płatności za pomocą zdecentralizowanej sieci, w której płatność jest uwierzytelniana w czasie rzeczywistym na podstawie danych zawartych w łańcuchu bloków. Przykładami popularnych platform blockchain są m.in. kryptowaluty Bitcoin i Ethereum. 

W upublicznionej informacji nie podano szczegółów, z jakich rodzajów blockchain kraje planują korzystać, chociaż Uszakow potwierdził cel grupy, jakim jest zwiększenie roli BRICS w międzynarodowym systemie walutowym i finansowym w tym roku.

W Deklaracji z Johannesburga z 2023 r. przywódcy BRICS zgodzili się na zwiększenie rozliczeń w walutach krajowych i wzmocnienie sieci bankowości korespondenckiej w celu zabezpieczenia transakcji międzynarodowych.

Głównym celem nowego systemu płatniczego ma być zmniejszenie zależności krajów BRICS od dolara amerykańskiego i opracowanie Porozumienia o Rezerwach Warunkowych (CRA), porozumienia między bankami centralnymi BRICS w sprawie wzajemnego wsparcia podczas nagłego kryzysu walutowego. 

Ponad 40 krajów wyraziło zainteresowanie przystąpieniem do bloku w celu zmniejszenia ryzyka walutowego i ominięcia sankcji USA, jeśli zajdzie taka potrzeba. Do państw aspirujących do udziału w tej grupie należą m.in. : Iran, Arabia Saudyjska, Egipt i Indonezja.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: