Trzyletnie obligacje hitem kwietnia

W kwietniu br. Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje oszczędnościowe o wartości ponad 7 mld zł - poinformował w środę w komunikacie resort finansów. Najchętniej kupowanymi papierami były obligacje 3-letnie; sprzedano je za 3,7 mld zł.

Zgodnie z komunikatem MF, w kwietniu sprzedano obligacje oszczędnościowe o wartości 7 mld 55 mln zł. Ponad połowę udziału w sprzedaży (53 proc.) miały obligacje 3-letnie TOS, na które nabywcy indywidualni przeznaczyli 3 mld 710,9 mln zł.

Resort zauważył, że zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 4-letnie – COI (22 proc., 1 mld 576,4 mln zł) i 1-roczne – ROR (13 proc., 937,8 mln zł). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali papiery 10-letnie – EDO (5 proc., 383,4 mln zł) i 2-letnie – DOR (4 proc., 270 mln zł) oraz 3-miesięczne – OTS (2 proc., 124,5 mln zł). Na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 800+ klienci przeznaczyli 52 mln zł.

Jak zauważył, cytowany w komunikacie, wiceminister finansów Jurand Drop, 3-letnie obligacje TOS o oprocentowaniu stałym są w tym roku najchętniej wybieranymi obligacjami z oferty MF. Jego zdaniem przy realizacji własnych planów finansowych warto wykorzystać zalety oszczędnościowych obligacji skarbowych, które umożliwiają łatwą bezgotówkową zamianę zapadających – „starych” obligacji na „nowe” - dostępne w aktualnej ofercie.

"Wystarczy złożyć dyspozycję zamiany i cała operacja wykona się automatycznie. Dzień wykupu +starych+ obligacji jest dniem zakupu +nowych+, zatem nie stracimy ani jednego dnia pracy naszych oszczędności"

 - podkreślił Drop.

Dodał, że obligacje o długości od 1 roku i powyżej, kupione w ramach zamiany, kosztują nie 100 zł, ale np. 99,90 zł, co oznacza również dodatkowy zysk.

"Te zalety już są doceniane przez naszych klientów. W kwietniu ponad jedna czwarta wszystkich obligacji została kupiona w drodze zamiany, co odpowiada kwocie przekraczającej 1,8 mld złotych. To ponad dwukrotnie więcej niż średnia wartość zamiany zrealizowana w I kwartale tego roku" - poinformował wiceminister.

Jak zaznacza MF, wszystkie rodzaje obligacji można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A. Obligacje są również dostępne przez internet w serwisach www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay. 

Źródło

Skomentuj artykuł: