800 plus to dużo?. Tak, oznacza 60-procentowy wzrost świadczenia

Wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie od 1 stycznia 2024 r. z 500 zł do 800 zł. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Dziecko, które otrzymuje „500+” od 2016 r. do lipca 2023 r. łącznie dostało 44 000 zł.

Zmiana wysokości pobieranego świadczenia wychowawczego nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku przez osobę pobierającą świadczenie.

- Potrzebujemy rozwoju Rzeczypospolitej, potrzebujemy rozwoju społecznego, demograficznego. Tym największym oparciem dla rozwoju jest rodzina – podkreślił prezydent Duda. – I nigdy nie mieliśmy wątpliwości – my, jako obóz polityczny, jako ludzie, którzy od lat zajmują się polityką w Rzeczypospolitej, że to właśnie rodzina wymaga szczególnego pietyzmu, szczególnego wsparcia ze strony państwa – dodał.

W uroczystości w Tarczynie wzięli udział Premier Mateusz Morawiecki, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, a także Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

– Od 1 stycznia 2024 roku świadczenie tzw. 500 plus staje się świadczeniem 800 plus – podkreślał Andrzej Duda. – Czy to jest dużo? Ja osobiście uważam, że to dużo. Bo jeżeli do tej pory było 500 zł, a teraz będzie 800 zł – to jest to 60 procentowy wzrost świadczenia – mówił.

Prezydent ocenił, że to realny wzrost wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci. – I za to z całego serca dziękuję Panu Premierowi, rządowi i wszystkim parlamentarzystom, którzy za tym świadczeniem głosowali – zaznaczył.

Rodzina 800+ - rewolucja w wychowaniu dzieci

Program „Rodzina 500 plus”, realizowany od kwietnia 2016 r. Najpierw świadczenie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko. Od 1 lipca 2019 r. rząd rozszerzył program i 500+ przysługuje na każde dziecko. - Sensem naszej polityki jest uśmiech dziecka, jest spokój i szczęście jego rodziców – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Każde dziecko w rodzinie otrzyma z programu 9600 zł w ciągu roku. Dodatkowe środki rodzice będą mogli przeznaczyć na bieżące potrzeby dziecka czy zajęcia pozaszkolne. - Szacujemy, że z programu Rodzina 800+ w 2024 r. skorzysta blisko 6,7 mln dzieci. Program 800+ to dzięki niemu dzieci, młodzież mogą brać dodatkowe lekcje, uczestniczyć w dodatkowych zajęciach, mieć spokojniejsze życie - powiedział szef rządu.

Obecnie z programu korzysta blisko 7 mln dzieci. - Od 1 stycznia 2024 roku zmienia się wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Chcemy o tym mówić i tą wiadomością się dzielić z mieszkańcami naszego regionu, dziś - powiatu sokólskiego - podkreślał w Sokółce wojewoda podlaski Bohdan Paszkowsk. Powiat sokólski był to kolejny przystanek na trasie wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego promującej rządowy program Rodzina 800+. - Świadczenie dokonało ogromnej rewolucji w wychowywaniu dzieci. W Podlaskiem dziś korzysta z niego ok. 200 tys. dzieci. Od początku istnienia programu wypłaciliśmy 6 mld zł. Z programu Rodzina 500+ dziś korzysta ok. 10 tys. dzieci mieszkających w powiecie sokólskim. W tym roku wypłaciliśmy im do tej pory 24 213 166 zł - mówił wojewoda.

O tym, że rząd wspiera rodziny, mówił również wicestarosta sokólski Jerzy Białomyzy. - Z różnych programów rządowych, z których mogą korzystać rodziny, np. Poznaj Polskę, Za życiem, Posiłek w domu i w szkole, powiat sokólski otrzymał ok. 7,5 mln zł, a to się przekłada na lepsze funkcjonowanie rodzin i dzieci - podkreślał wicestarosta.

Zrealizowane obietnice

500+ rząd wprowadził w 2016 r., realizując obietnicę wyborczą. Od lipca 2019 r. świadczenie przysługuje na każde dziecko w rodzinie do ukończenia 18. roku życia – bez kryterium dochodowego.

- Jeśli zapytamy przypadkowego przechodnia, co jest dla niego najważniejsze - bardzo prawdopodobne, że odpowiedziałby: rodzina. Rodzina jest też w centrum polityki rządu, dlatego uwzględnił większe wydatki polskich rodzin i zdecydował o podniesieniu wysokości świadczenia od nowego roku - podkreślała wicewojewoda.

W związku ze zmianami Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozpoczęło kampanię informacyjną, w ramach której m.in. w każdym województwie w najbliższych tygodniach odbywają się pikniki rodzinne. Oprócz szeregu atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych, na uczestników czekają punktu informacyjne, w których można dowiedzieć się więcej na temat zmian w programie Rodzina 500+.

Skomentuj artykuł: