VAT na żywność w górę. Koniec tarczy antyinflacyjnej

Z końcem marca wygasło rozporządzenie, na mocy którego produkty żywnościowe zostały objęte obniżoną, zerową stawką VAT. Tym samym od poniedziałku stawka VAT na żywność wynosi znowu 5 proc. Z uwagi na to, że 1 kwietnia był dniem wolnym od handlu, dzisiaj o zmianach stawek klienci będą mogli przekonać się w sklepach na własne oczy.

Z końcem marca wygasło rozporządzenie, na mocy którego produkty żywnościowe objęte były obniżoną, zerową stawką VAT. W rezultacie od poniedziałku stawka podatku od towarów i usług będzie wynosić 5 proc. Zmiana obejmie m.in. mięso, ryby i przetwory, mleko i produkty mleczarskie, jaja, miód naturalny, warzywa, owoce i przetwory, oraz orzechy. 5-proc. stawka VAT zostanie przywrócona także na tłuszcze roślinne i zwierzęce, zboża i przetwory ze zbóż, m.in. pieczywo i pieczywo cukiernicze, preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci, woda pitna i wybrane napoje, a także na dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

Z wyliczeń resortu finansów wynika, że koszt utrzymania zerowej stawki VAT w I kw. miał wynieść prawie 2,75 mld zł. Z kolei według szacunków NBP, powrót do pięcioprocentowej stawki VAT może podbić inflację o 0,9 pkt. proc., przy założeniu, że podwyżka zostanie w całości przeniesiona na konsumentów.

Według części analityków, zmiana uderzy w najbiedniejsze gospodarstwa domowe, które dużą część przychodu przeznaczają własnie na zakupy spożywcze.

Choć zwiększy się VAT na żywność, to zmniejszy sie VAT na usługi branży beauty. Od poniedziałku stawka VAT na usługi kosmetyczne spada z 23 do 8 proc.; zgodnie z rozporządzeniem zostaje obniżona dla m.in. manicure i pedicure.

 

Źródło

Skomentuj artykuł: