USA zatwierdzają pakiet zbrojeniowy dla Polski o wartości 12 mld USD

Stany Zjednoczone dają Polsce zielone światło na potencjalny zakup śmigłowców szturmowych AH-64E Apache za 12 miliardów dolarów, w związku z zagrożeniem ze strony Rosji. Proponowany pakiet zbrojeniowy obejmuje 96 takich śmigłowców oraz sprzęt i amunicję do nich.

Potencjalna sprzedaż broni obejmuje nie tylko śmigłowce, ale także sprzęt, taki jak radary, silniki zapasowe i czujniki noktowizyjne. USA dostarczą również amunicję, w tym 1 844 pociski Hellfire, 508 pocisków Stinger, 460 połączonych pocisków powietrze-ziemia i 7 650 innych zaawansowanych precyzyjnych systemów broni.
Kongres mógłby technicznie zagłosować za zablokowaniem pakietu zbrojeniowego w następstwie notyfikacji Agencji Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA), chociaż jest to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę status Polski jako kluczowego sojusznika NATO. W komunikacie DSCA zauważono, że proponowana sprzedaż broni „będzie wspierać cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa sojusznika NATO, który jest siłą na rzecz stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie”.
Agencja stwierdziła, że pakiet „poprawi zdolność Polski do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez zapewnienie wiarygodnych sił, które są w stanie odstraszać przeciwników i uczestniczyć w operacjach NATO”. Dodano, że Polska „nie będzie miała trudności z wchłonięciem tego sprzętu do swoich sił zbrojnych”.
Ponadto DSCA zauważyło, że proponowana sprzedaż „nie zmieni podstawowej równowagi wojskowej w regionie” i że „nie będzie negatywnego wpływu na gotowość obronną USA w wyniku tej proponowanej sprzedaży”.
W maju USA i Polska ogłosiły tymczasową umowę na dostawę ośmiu Apache do Polski i szkolenie członków Polskich Sił Zbrojnych w zakresie ich obsługi i konserwacji przed podpisaniem i sformalizowaniem kontraktu na 96 śmigłowców.
Oczekuje się, że Polska stanie się piątym członkiem NATO, który będzie obsługiwał Apache, dołączając do USA, Wielkiej Brytanii, Grecji i Holandii. Inne kraje obsługujące Apache to Japonia, Korea Południowa i Tajwan, a także Izrael, Egipt i Arabia Saudyjska.
Śmigłowce Apache są produkowane przez dział obrony Boeinga w zakładzie w Mesa w Arizonie. W marcu 2023 roku Boeing ogłosił nowy kontrakt o wartości 1,9 miliarda dolarów na budowę 184 AH-64E Apache dla armii amerykańskiej i innych rządów, w tym Australii, która stała się 18. krajem, który wybrał Apache jako śmigłowca szturmowego.
Lockheed Martin będzie również głównym wykonawcą tej sprzedaży broni, ponieważ produkuje część sprzętu dla Apache, w tym jego czujniki i systemy celowania, a także broń, taką jak pociski Hellfire i pociski powietrze-ziemia.

Źródło

Skomentuj artykuł: