Będzie referendum ws. Puszczy Białowieskiej

14 lipca na terenie powiatu hajnowskiego (Podlaskie) odbędzie się referendum lokalne ws. sposobu zarządzania Puszczą Białowieską. Uchwałę w tej sprawie przyjęła we wtorek rada tego powiatu.

Wniosek o to referendum pod koniec kwietnia złożyła do starostwa w Hajnówce grupa "Inicjatywa Mieszkańców Regionu Puszczy Białowieskiej".

Za uchwałą ws. referendum było 13 radnych, jedna osoba wstrzymała się, nikt nie był przeciw. Na sesji nikt nie zabrał głosu w dyskusji na temat tego referendum.

W referendum, które odbędzie się we wszystkich gminach powiatu będzie jedno pytanie: "Czy popierasz funkcjonujący od stu lat model zarządzania Puszczą Białowieską: - realizowany przez administrację Lasów Państwowych i Białowieskiego Parku Narodowego; przy udziale samorządów i społeczności lokalnej; w oparciu o funkcjonujące przepisy prawa o gospodarce leśnej, łowieckiej i o ochronie przyrody, z zachowaniem możliwości korzystania przez mieszkańców regionu z dobrodziejstw Puszczy Białowieskiej".

Głosowanie ma się odbywać w godz. 7.00-21.00.

Pomysł na referendum pojawił się po prezentacji w lutym na posiedzeniu senackiej komisji klimatu i środowiska projektu ustawy, który zakłada ochronę puszczy w formie takiej jak park narodowy. Ministerstwo klimatu i środowiska odpowiadało potem wielokrotnie, że żaden taki projekt nie jest procedowany w żadnym trybie. Odpowiadało, że prowadzi własne prace nad tzw. konstytucją dla Puszczy Białowieskiej, która ma - jak mówiła minister klimatu Paulina Hennig-Kloska kompleksowo porządkować różne kwestie związane z zarządzaniem puszczą - oraz kontynuowane są prace nad zintegrowanym planem zarządzania obiektem światowego dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska.

Pod wnioskiem o referendum jego inicjatorzy zebrali 4 tys. 384 podpisy poparcia, czyli o tysiąc więcej niż było to wymagane. We wtorek na sesji rady powiatu podano, że 200 z tych podpisów było zebranych nieprawidłowo.

W organizacji referendum mają finansowo pomóc gminy powiatu hajnowskiego.

Źródło

Skomentuj artykuł: