Bezpieczni w podróży. Komu to zawdzięczamy?

26 sierpnia 2023 r. w Przemyślu odbyła się prezentacja formacji i sprzętu Straży Ochrony Kolei w ramach akcji "Bezpieczni w podróży". Wręczono także odznaczenia szczególnie zasłużonym funkcjonariuszom. W wydarzeniu wzięli udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński. W 2023 r. Straż Ochrony Kolei obchodzi 105. rocznicę powołania.

— Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zapewniają bezpieczeństwo pasażerów na polskiej kolei w każdym regionie kraju. Dbają Państwo o to, aby ruch pasażerski, a także ruch towarowy przebiegał bez zakłóceń. Dziękuję za Państwa codzienną niełatwą służbę — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury podkreślił, że polska Straż Ochrony Kolei stanowi wzór do naśladowania dla innych tego typu formacji na terenie Unii Europejskiej i poza nią. Przypomniał rolę, jaką pełnili funkcjonariusze w pierwszych dniach po rosyjskiej agresji na Ukrainę, gdy na stację w Przemyślu docierały tysiące uchodźców. — Swoją postawą wówczas pokazaliście, że na Straż Ochrony Kolei można liczyć. Udowodniliście światu to, co my wiemy od bardzo dawna: nie ma bezpiecznego i sprawnie działającego transportu kolejowego bez dobrze wyszkolonych i wyposażonych funkcjonariuszy Państwa Służby — dodał minister Adamczyk.

Szef KPRM Marek Kuchciński podkreślał znaczenie Straży Ochrony Kolei w regionach przygranicznych oraz konieczność prowadzenia inwestycji w rozwój służby.
— Międzynarodowe przewozy pasażerskie i towarowe przy zwiększającym się ruchu oraz zwiększającej liczbie czynnych przejść granicznych muszą być dobrze zabezpieczane: i to bezpieczeństwo zapewnia Straż Ochrony Kolei. Wkrótce w Przemyślu zostaną przeprowadzone inwestycje w zaplecze tej służby - tak, aby funkcjonariusze mogli być jeszcze skuteczniej szkoleni i jeszcze lepiej służyć Polsce — powiedział minister Kuchciński.
Odznaczeni zasłużeni funkcjonariusze
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w asyście Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marka Kuchcińskiego wręczył odznaczenia zasłużonym funkcjonariuszom Straży Ochrony Kolei. — Celem rządu jest zapewnianie bezpieczeństwa Polakom w każdym tego słowa znaczeniu. Państwo również się do tego bezpieczeństwa przyczyniają. Dziękuję za wysiłek, determinację i dobre wyszkolenie. Dziękuję za patriotyzm i chęć niesienia pomocy w każdej sytuacji — powiedział odznaczonym minister A. Adamczyk.

Pierwsza w Polsce Straż Kolejowa została powołana 18 listopada 1918 r., na wniosek Warszawskiej Dyrekcji Kolejowej, przez Ministerstwo Kolei Żelaznych. Na czele nowej formacji stanął Emil Rauer. Była to jedna z pierwszych służb powołanych przez niepodległą Rzeczpospolitą. Dzisiaj Straż Ochrony Kolei działa w oparciu o zapisy ustawy o transporcie kolejowym z 28 marca 2023 r.

Skomentuj artykuł: