Biznes na chorych? Lek za 5 USD sprzedawany za 1000 USD

Badania sugerują, że lek na cukrzycę Ozempic firmy Novo Nordisk za 1000 dolarów może być produkowany za mniej niż 5 dolarów miesięcznie. Firma broni się, twierdząc, że ponosi wysokie koszty badań nad nowymi lekami.

Naukowcy odkryli, że miesięczny koszt kuracji leku może kosztować szacunkowo od 89 centów do 4,73 USD, co obejmuje marżę zysku. Badanie to rodzi więcej pytań na temat wysokiej ceny najlepiej sprzedającego się leku na cukrzycę wraz z podobnymi lekami na odchudzanie, które są częścią nowej klasy leków zwanych GLP-1.

Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Yale, King's College Hospital w Londynie i organizacji non-profit Lekarze bez Granic, rodzi więcej pytań na temat wysokiej ceny najlepiej sprzedającego się leku na cukrzycę i podobnych leków.

Popyt na te leki gwałtownie wzrósł w ciągu ostatniego roku, mimo że coraz więcej ubezpieczycieli rezygnuje z nich ze swoich planów ze względu na koszty, przez co niektórzy pacjenci nie mogą sobie na nie pozwolić.

Badanie pojawiło się również po latach nacisków społecznych i politycznych na Novo Nordisk i innych producentów leków, aby obniżyli wysokie koszty opieki nad chorymi na cukrzycę, zwłaszcza insuliny.

Odkrycia te sugerują, że GLP-1 prawdopodobnie mogą być produkowane po cenach znacznie niższych od obecnych, umożliwiając szerszy dostęp.

W wydanym w środę oświadczeniu Novo Nordisk odmówił podania kosztów produkcji leku Ozempic i jego odpowiednika leku odchudzającego Wegovy. Duński producent leków zauważył jednak, że w zeszłym roku wydał prawie 5 miliardów dolarów na badania i rozwój, a ponad 6 miliardów dolarów wyda na niedawną umowę mającą na celu zwiększenie produkcji, aby zaspokoić popyt na GLP-1. Firma poinformowała również, że 75% jej zarobków brutto jest przeznaczana na rabaty i zniżki, aby zapewnić pacjentom dostęp do jej produktów.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: