Ekstremalna konsumpcja bogatych i superbogatych przyspiesza globalne ocieplenie – wynika z analizy danych przeprowadzonej przez organizację rozwojową Oxfam. Jeden procent najbogatszych ludzi świata generuje więcej szkodliwych dla klimatu emisji CO2 niż cały światowy ruch drogowy – podaje organizacja.
Z przedstawionego w poniedziałek 20 listopada raportu „Równość klimatyczna: Planeta dla 99 procent” wynika, że jeden procent najbogatszych (77 mln ludzi) na świecie wyemitował w 2019 roku dwukrotnie więcej CO2 niż dwie trzecie uboższej populacji świata oraz więcej niż emisje spowodowane całym ruchem drogowym na świecie.
W przypadku Niemiec najbogatszy 1 procent ludności w tym kraju w 2019 roku wyemitował łącznie 83,3 tony CO2 na osobę, czyli 15 razy więcej niż biedniejsza połowa niemieckiego społeczeństwa.
Oxfam przedstawił swój raport jeszcze przed 30 listopada, kiedy to rozpoczyna się 28. Światowa Konferencja Klimatyczna ONZ COP28 w Dubaju.
„Poprzez swoją ekstremalną konsumpcję, bogaci i superbogaci podsycają kryzys klimatyczny, który poprzez fale upałów, susze i powodzie, zwłaszcza w biednych krajach Globalnego Południa zagraża podstawom egzystencji miliardów ludzi” – wyjaśnia Manuel Schmitt, przedstawiciel Oxfam ds. nierówności społecznych.
Oxfam wraz z Instytutem Środowiska (Environment Institute) ze Stockholmu zbadał emisje gazów cieplarnianych generowane przez konsumpcję według grup dochodowych za rok 2019 i okres 1990-2019. Z raportu wynika, że emisje gazów cieplarnianych przez ludzi wzrastają wraz z prywatnym dochodem i majątkiem. Przyczyną tego są między innymi częstsze podróże samolotem, większe domy oraz ogólnie zwiększona konsumpcja szkodliwa dla klimatu – w skrajnym przypadku w postaci luksusowych willi, megajachtów i prywatnych samolotów.
Według Oxfam konieczne jest nałożenie nowych podatków na szkodliwe dla klimatu korporacje oraz na majątki i dochody superbogatych. To znacznie zwiększyłoby finansowe możliwości przejścia na odnawialne źródła energii. Ostatecznie jednak potrzebne jest także „przezwyciężenie obecnego systemu gospodarczego oraz skupiania się wyłącznie na dążeniu do zysku, eksploatacji zasobów naturalnych i stylu życia nastawionego na konsumpcję”, czytamy w raporcie.
Dane Oxfam pokrywają się z analizą danych opublikowaną przez dziennik „taz” w marcu tego roku. Wynika z niej, że najbogatsi ludzie w Niemczech emitują wielokrotnie więcej szkodliwych gazów cieplarnianych niż przeciętna osoba. W 2019 roku najbiedniejsi emitowali około trzech ton CO2 na rok, podczas gdy najbogatszy jeden procent wyemitował około 105 ton - czyli prawie 35-krotność, jak donosiła gazeta, powołując się na dane francuskiego ekonomisty Thomasa Piketty z think tanku World Inequality Labs.