Idą zmiany w kodeksie drogowym. Powstał specjalny zespół

Zaostrzenie sankcji za najcięższe wykroczenia i przestępstwa w ruchu drogowym – powstaje międzyresortowy zespół na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury w przesłanym w środę wieczorem komunikacie.

"Propozycje zmian przepisów, mających na celu wyeliminowanie najcięższych przekroczeń przepisów ruchu drogowego, związanych przede wszystkim z drastycznym przekraczaniem prędkości, jazdą pod wpływem alkoholu oraz niestosowaniem się do sądowych zakazów prowadzenia pojazdów – to główne tematy rozmów, które odbyły się 25 września 2024 r. w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości. Uczestniczyli w nich członkowie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Sprawiedliwości, MSWiA oraz GITD i Policja)" 

– czytamy w dokumencie.

Jak stwierdził minister infrastruktury Dariusz Klimczak, "musimy uszczelnić przepisy i nadzór nad ruchem drogowym, aby nie dochodziło do takich tragedii, jaka miała miejsce przed kilkoma dniami w Warszawie na Trasie Łazienkowskiej".

Dodał, że "polskie rodziny oczekują od nas zmian, które poprawią bezpieczeństwo na drogach, dlatego musimy wyeliminować z dróg bandytów, którzy nic sobie nie robią z kolejnych zakazów prowadzenia pojazdów, czy też wsiadających za kierownicę po alkoholu".

Zdaniem Klimczaka, zmiany te muszą być przede wszystkim kompleksowe, starannie przemyślane i precyzyjne, tak aby dawały Policji i sądom skuteczne narzędzia do działania. "Liczę na dobrą współpracę w tej sprawie z Ministrem Sprawiedliwości i MSWiA" — podkreślił Dariusz Klimczak.

Resort sprawiedliwości w swoim komunikacie poinformował, że spotkanie odbyło się z inicjatywy ministra Adama Bodnara.

Wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec przedstawił propozycje opracowanych w Ministerstwie Infrastruktury rozwiązań legislacyjnych polegających na zaostrzeniu sankcji za jazdę z nadmierną prędkością poza obszarem zabudowanym (odbieranie prawa jazdy za przekroczenie o więcej niż 50 km/h), zniesieniu możliwości redukcji punktów karnych za najcięższe w skutkach wykroczenia m.in. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy przejazd na czerwonym świetle, a także zwiększeniu elektronicznego nadzoru nad ruchem drogowym. Odniesiono się także do problemów związanych z jazdą pod wpływem alkoholu oraz niestosowaniem się do sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Efektem spotkania jest decyzja o powołaniu międzyresortowego zespołu roboczego, który w ciągu kilku najbliższych tygodni przedstawi rekomendację kompleksowego pakietu zmian legislacyjnych. Mają one zawierać rozwiązania i narzędzia, które przyczynią się do realnego podniesienia bezpieczeństwa na drogach.

Wskazano, że zadaniem zespołu będzie koordynacja prac, mających na celu zaostrzenie sankcji wobec kierowców popełniających najcięższe wykroczenia oraz przestępstwa w ruchu drogowym. "Zmiany powinny objąć przede wszystkim przepisy Kodeksu karnego, Kodeksu wykroczeń, a także ustawy Prawo o ruchu drogowym" - zaznaczono.

Źródło

Skomentuj artykuł: