Jaka będzie rola deweloperów w ramach programu Mieszkanie Plus? Będą konsultacje z branżą
Ministerstwo Rozwoju pracuje nad modelem współpracy z deweloperami w ramach programu Mieszkanie Plus, ich udział widzi głównie w zakresie wykonawstwa na budowach - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Szczegółowe założenia współpracy ministerstwo chce najpierw skonsultować z branżą i wspólnie ustalić optymalny model.
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała w listopadzie, że największym wyzwaniem jej resortu będzie budownictwo, a w szczególności program Mieszkanie Plus.
"Obecnie trwają prace związane z bilansem otwarcia. Chcemy zrobić tzw. ewaluację on-going, czyli w trakcie trwania programu, by zobaczyć, co mamy +na stole+. Chodzi o to, by przejrzeć założenia programu i korzyści, jakie już udało się osiągnąć. W ramach przeglądu przeprowadzimy rozmowy ze wszystkimi interesariuszami, tak by poznać ich punkt widzenia. Chcemy m.in. rozpocząć dyskusję na temat możliwości realizacji programu przez różne rodzaje podmiotów, w tym wykonawców prywatnych" - poinformowało w poniedziałek PAP Biznes biuro prasowe Ministerstwa Rozwoju.
Minister Emilewicz mówiła w listopadzie, że jednym z istotnych filarów, który chciałaby włączyć do programu, są deweloperzy komercyjni. Jak powiedziała, chodzi o model, w którym deweloper komercyjny budując komercyjne nieruchomości jest zobligowany do tego, by część mieszkań, które wypuszcza na rynek, była w systemie "affordable" (przystępna cenowo).
"Program Mieszkanie+ to największa inwestycja w zakresie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych Polaków. Jest to też niewątpliwie trudny i ambitny program. Widzimy, że potrzeby lokalowe i zakres planowanych oraz zatwierdzonych inwestycji wymagają różnych modeli realizacji. Wykonawcy prywatni mogą pozwolić na bardziej efektywną realizację zamierzeń" - oceniło w poniedziałek ministerstwo.
"Pracujemy nad modelem wprowadzenia deweloperów we współpracę. Ich udział widzimy głównie w zakresie wykonawstwa na budowach. Szczegółowe założenia, po ich opracowaniu, chcemy najpierw skonsultować z branżą i wspólnie ustalić optymalny model współpracy" - dodano.
Minister Emilewicz poinformowała w poniedziałek w serwisie Gazeta .pl, że w tym tygodniu ma spotkanie ze stowarzyszeniami deweleperów.
Resort wskazał, że wprowadzanie do programu każdej zmiany wymaga "analizy zagrożeń i szans".
"By wprowadzić zatem ewentualne mądre zmiany, musimy usiąść przy wspólnym stole z reprezentacją wykonawców, izbami budowlanymi i organizacjami związanymi z szeroko rozumianym budownictwem mieszkaniowym. Akcent pada więc nie na to kiedy, a w jaki sposób. Choć efektywnie wykorzystujemy czas, by temat został dokończony" - podało ministerstwo.
Resort jest przeciwny wprowadzaniu obligatoryjnej współpracy.
"Proponowana zmiana musi być na tyle atrakcyjna, by kooperacja odbywała się na zasadzie zachęty i możliwości" - poinformowało MR.
Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich ocenił w miniony czwartek, że zapowiedzi minister rozwoju, dotyczące ewentualnego zaangażowania komercyjnych deweloperów w budowę lokali na potrzeby programu Mieszkanie Plus, są bardzo interesujące. Branża liczy na odblokowanie gruntów Skarbu Państwa i uproszczenie przepisów inwestycyjno-budowlanych.
Rządowy program Mieszkanie Plus to zbiór działań zmierzających do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Program proponuje mieszkania na wynajem lub na wynajem z opcją dojścia do własności.