Jeden pojemnik na odpady zamiast kilku? Rewolucja na Wyspach

Na początku maja w Wielkiej Brytanii pojawił się projekt, by surowce wtórne wrzucać do jednego pojemnika, zamiast szeregu kontenerów przeznaczonych na każdą frakcję. To duża rewolucja na Wyspach Brytyjskich.

Projekt taki zaproponował rządowy Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wsi (DEFRA). Chce, by nowe rozwiązanie uporządkowało obecny chaos, w którym samorządy prowadzą gospodarkę odpadami według różnych systemów. DEFRA oczekuje, że uproszczenie systemu pozwoli na poprawę wskaźników poziomu recyklingu w Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z założeniem, wszystkie surowce wtórne - plastik, metal, szkło i papier - będą trafiały do jednego pojemnika. Możliwe będzie także zbieranie do jednego pojemnika odpadów żywnościowych i ogrodowych.

Projekt ma objąć zarówno domy wolnostojące, jak i mieszkania, a także budynki użyteczności publicznej, firmy, hotele czy szpitale. 

Jak podają media, nowe zasady odbioru odpadów z gospodarstw domowych ma zacząć obowiązywać w 2026 r., a firmy musza być przygotowane na nie już w marcu 2025 r. Departament oczekuje, że jeszcze w 2024 r. projekt przejdzie ścieżkę legislacyjną.

Skomentuj artykuł: