Możesz pracować dla ministra finansów! Kolejna edycja konkursu „Podatkowi liderzy"

Płatny staż w Ministerstwie Finansów jest w zasięgu ręki. Wystarczy wziąć udział w szóstej edycji konkursu „Podatkowi liderzy", wysyłając pracę pt. „Walka z szarą strefą – zagrożenia i środki zaradcze" i oczywiście zwyciężyć. Ale trzeba się pospieszyć – prace przyjmowane są tylko do 24 listopada 2019 r.  

- Laureatom konkursu ministerstwo gwarantuje też udział w pracach grupy roboczej, zajmującej się tworzeniem innowacyjnych rozwiązań podatkowych i uszczelnieniem prawa podatkowego  

informuje Krystian Mazur z Biura Prasowego resortu.

- W konkursie mogą wziąć udział studenci i absolwenci którzy przedstawią swoje propozycje sposobów na wyprowadzenie polskich firm z szarej strefy. Na najlepszych czeka 12 płatnych staży w Ministerstwie Finansów 

dodaje

Szara strefa w Polsce to według najnowszych badań wciąż ponad 14 proc. PKB, czyli nieco ponad 280 mld zł. Jej oblicza są różne - działalność nieoficjalna, półlegalna, działalność w strefie cienia. Co ważne – może to być działalność niezakazana przez prawo, ale pozostająca, w całości lub w części, poza wzrokiem fiskusa. 

- Wysokość danin publicznych i kosztów pracy, trudność realizacji obowiązków rejestracyjnych i ogólna sytuacja na rynku to tylko niektóre z jej przyczyn  

mówi Mazur.

Jakie są jej akceptowalne granice i w jaki sposób wpłynąć na jej zmniejszenie? Jak zdiagnozować i ograniczać przyczyny jej występowania? Jak radzą sobie z szarą strefą inne kraje? – to zagadnienia, które można poruszyć w pracy konkursowej. Liczy się przy tym świeże spojrzenie i spostrzegawczość. 
Przykładem ciekawych i – co ważne - skutecznych rozwiązań w walce z szarą strefą jest hazard. Dzięki zmianie prawa w Polsce, docelowe zyski z hazardu dla budżetu mają wynosić ponad 2,3 mld zł rocznie, co w skali dekady ma przynieść ponad 23 mld zł.  Natomiast do niedawna takie właśnie kwoty mogły trafiać nie tylko do właścicieli prywatnych salonów, ale i zorganizowanych grup, które starały się kontrolować rynek hazardu. 
 

Jednak zgodnie z nowelizacją ustawy hazardowej, która weszła w życie z początkiem kwietnia 2017 r., automaty do gry są objęte monopolem państwa. Możliwość korzystania z nich oferuje tylko Totalizator Sportowy. Wszystkie inne urządzenia zostały zarekwirowane przez Krajową Administrację Skarbową. 

Jak informował resort finansów, tylko w ciągu trzech pierwszych tygodni funkcjonowania przepisów zajęto ponad 3 tys. automatów do gier. Tylko do końca 2017 roku KAS prześwietliła aż 37,5 tys. lokalizacji automatów w całej Polsce, a na mocy nowej ustawy hazardowej zarekwirowanych zostało ponad 80 tys. nielegalnych automatów do gier.  Dane za ubiegły rok pokazują już znacznie mniejszą skalę szarej strefy w tej branży. Ale liczba zarekwirowanych automatów i tak sięga już kilkudziesięciu tysięcy. 

To pokazuje wielkość rynku, na którym panowały za poprzednich rządów dziwne układy. Jak wskazują szacunki stowarzyszenia „Graj Legalnie”, w rękach bukmacherów, działających bez koniecznych zezwoleń, pozostawało nawet 90 proc.  rynku zakładów wzajemnych. Podobnie wyglądał rynek tzw. leworękich bandytów. 

Totalizator Sportowy otwiera obecnie kolejne salony gier na automatach. Jak poinformował prezes Totalizatora Sportowego Olgierd Cieślik, średni koszt przygotowania i otwarcia jednego salonu jest spory - to około 1,12 mln zł – ale biznes przynosi na całym świecie zyski i tak ma być również w Polsce. 
 

Założenia biznesowe są bardzo optymistyczne. – Zakładamy, że każdy salon powinien się zwracać po 12 miesiącach – dodał prezes Cieślik. Spółka zakłada, że docelowo, w ciągu czterech, pięciu lat Totalizator Sportowy może wprowadzić na rynek 38 tys. automatów. Jak podkreśla prezes Cieślik, realizacja tak dużego projektu przy wykorzystaniu rozwiązań wytworzonych w Polsce i przy współpracy z polskimi firmami, umożliwi budowę nowych kompetencji w polskiej gospodarce. 

Takie spółki Skarbu Państwa jak WZŁ nr 1, Exatel i PWPW są odpowiedzialne za dostarczenie urządzeń i kompletnego oprogramowania do wspomnianego projektu.
 

Dane Totalizatora za ubiegły rok pokazują, że dzięki zmianom, już w 2017 r TS odnotował największe w historii wpływy do budżetu państwa. W 2017 r. został też pobity rekord sprzedaży produktów LOTTO. 

- Należy dodać, że dzięki wspomnianej ustawie, zmalała szara strefa rynku bukmacherskiego, a jednocześnie zyskali legalnie działający bukmacherzy – podkreśla prezes Cieślik. 
 

Aida Bella, dyrektor, Rzecznik Prasowy poinformowała, że Totalizator Sportowy odprowadzi w tym roku do budżetu państwa znacznie powyżej 1 mld zł z tytułu podatku od gier, wobec ponad 900 mln zł rok wcześniej. 

Jak podkreśla prezes spółki Olgierd Cieślik, wzrost wartości podatku to efekt uruchomienia sieci salonów gier na automatach i kasyna internetowego. 
 

- W 2018 roku całościowe wpływy (do Skarbu Państwa), zarówno z podatku od gier, jak i z dopłat do gier liczbowych i loterii pieniężnych, przekraczały 2 mld zł, z czego samego podatku było ponad 900 mln zł - myślę, że w tym roku znacznie przekroczy on 1 mld zł 

powiedział prezes podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach.

I właśnie z tego typu problemami jak szara strefa w hazardzie mogą się mierzyć uczestnicy ministerialnego konkursu. 

- Wiedza prezentowana przez laureatów poprzednich edycji konkursu jest impulsem, aby po raz szósty zaangażować studentów i absolwentów do dyskusji na temat aktualnych wyzwań polskiej gospodarki – podkreśla Mazur. 
 

- Laureaci otrzymają nie tylko zaproszenie do odbycia stażu w Ministerstwie Finansów, ale i wezmą udział w tworzeniu rozwiązań, które będą służyć poprawie sytuacji polskich przedsiębiorców  

zaznacza.

Dodaje, że do pracy trzeba dołączyć CV, wypełnioną kartę zgłoszenia udziału w konkursie oraz kopię dokumentu potwierdzającego status studenta/absolwenta na kierunku prawniczym lub ekonomicznym (np. ważnej legitymacji studenckiej lub dyplomu ukończenia studiów).

Harmonogram konkursu
Prace należy wysyłać na adres praktyki@mf.gov.pl. Ale uwaga, praca nie może przekroczyć dwóch stron formatu A4, czcionka 12.
Harmonogram konkursu jest następujący: 
do 29.11.2019 r. – informacja o terminie rozmów z autorami wybranych prac konkursowych,
2-6.12.2019 r. – rozmowy kwalifikacyjne,
do 20.12.2019 r. – publikacja wyników na stronie internetowej gov.pl/finanse.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: