Ponad 2 mld euro dla samorządów i przedsiębiorców na rozwój turystyki w Polsce wschodniej

Polska Wschodnia to bardzo zróżnicowany geograficznie, kulturowo i turystycznie obszar - od Wielkich Jezior Mazurskich na północy po Bieszczady na południu. Drzemie tu ogromny potencjał do rozwoju zrównoważonej turystyki – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak w Polańczyku na spotkaniu z przedsiębiorcami z branży turystycznej.

Atrakcje turystyczne, unikalna przyroda, różnorodność krajobrazowa i kulturowa oraz oryginalna architektura - to atuty Polski Wschodniej, które odpowiednio wykorzystane mogą stać się jednym z motorów trwałego rozwoju regionu. Do rozwinięcia działalności turystycznej potrzebny jest kapitał. Dlatego szczególne wsparcie z funduszy europejskich kierujemy właśnie do tej branży

powiedziała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Ogromne środki na turystykę

W perspektywie unijnej na lata 2021-2027 dofinansowanie sektora turystyki obecne jest w programach krajowych i regionalnych oraz Interreg. Łącznie to ponad 2 mld euro (ponad 9 mld zł) do wykorzystania przez jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców.

Jak wyjaśniła wiceminister, nowym czynnikiem w realizacji inwestycji wspartych z Polityki Spójności jest wyjście naprzeciw wyzwaniom klimatycznym. Wynika to z przyjętych przez UE celów Europejskiego Zielonego Ładu. Dlatego projekty turystyczne będą miały charakter zintegrowany, tj. będą oddziaływały na gospodarkę i życie społeczne z poszanowaniem środowiska.

Wyszliśmy naprzeciw potrzebom rynku. Uruchomiliśmy również krajowe środki na inwestycje w obszarze turystki. Stworzyliśmy dla przedsiębiorców z tego regionu instrument pożyczkowy „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”

podkreśliła sekretarz stanu.

To pieniądze krajowe, którymi zarządza Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z BGK.

Dzięki pożyczkom wiele firm zainwestowało między innymi w rozwój hoteli i pensjonatów, restauracji, parków rozrywki, wypożyczalni sprzętu turystycznego, przewozów turystycznych i wielu innych wpisujących się w branżę turystyczną przedsięwzięć.

Źródło

Skomentuj artykuł: