Powrót do domu po powodzi. Wytyczne GUNB

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał wytyczne dotyczące powrotu do budynków zalanych w wyniku powodzi - poinformowano na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Zauważono, że domy które zostały uszkodzone w wyniku powodzi mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Urząd podkreślił, że opracował wytyczne w związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej.

Wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (GINB), dotyczą tego jak postępować w przypadku powrotu do domów i innych budynków zalanych w wyniku powodzi. Zaznaczono, że skierowane są do wszystkich osób, które po ewakuacji powracają do swoich domów lub innych obiektów budowlanych.

Urząd wskazał, że obiekty budowlane, które uległy uszkodzeniom w wyniku powodzi, mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników. 

"Dlatego powracając do takiego budynku zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności"

 - podkreślił.

GINB zwrócił uwagę, że wracając do obiektu, który uległ zalaniu w sytuacji gdy na budynku nie ma taśm bądź informacji, które wskazują na zakaz wstępu, należy pozostać na zewnątrz i w bezpiecznej odległości od budynku sprawdzić

  • czy woda nie podmyła lub nie odsłoniła fundamentów, 
  • czy grunt bezpośrednio przy budynku nie został wypłukany, 
  • czy nie pojawiły się nowe rysy na ścianach (szczególnie pionowe),
  •  czy ściany nie są wybrzuszone lub odchylone od pionu.

"Jeśli zauważyłeś tego rodzaju zmiany, natychmiast powiadom powiatowego inspektora nadzoru budowlanego na terenie, na którym mieści się budynek" - podkreślono.

GINB poinformował, że w przypadku braku zewnętrznych oznak uszkodzenia lub zniszczeń można ostrożnie wejść do obiektu i sprawdzić od wewnątrz

  • czy ściany wewnętrzne nie są odspojone od ścian zewnętrznych (nie ma między nimi rys),
  • czy nie ma widocznych rys na suficie (szczególnie rys równoległych do ścian) i czy nie jest on ugięty, 
  • czy okna i drzwi otwierają się łatwo (mogło nastąpić osiadanie obiektu), 
  • czy nie są naruszone schody i czy nie nastąpiło ich przesunięcie, 
  • czy więźba dachowa jest w należytym stanie (czy nie jest uszkodzona).

"Jeśli zauważyłeś tego rodzaju zmiany powiadom powiatowego inspektora nadzoru budowlanego na terenie, na którym mieści się budynek" - nakazał urząd.

"Na adres e-mail powodz@gunb.gov.pl można zgłosić lokalizację domów lub innych obiektów, które uległy znacznemu uszkodzeniu przez falę powodziową" – wskazała Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska, cytowana w komunikacie.

Przedwczesne odpompowywanie wody z budynku grozi uszkodzeniem fundamentów, co może doprowadzić nawet do katastrofy budowlanej - zaznaczył Urząd w komunikacie, zamieszczonym na stronie. Wypompowywanie wody z zalanych przez powódź obiektów budowlanych można rozpocząć dopiero wtedy, gdy obniży się poziom wód gruntowych.

GUNB podkreślił, że natychmiastowe wypompowywanie wody można rozpocząć tylko w sytuacji, kiedy zalanie powoduje gwałtownie gromadząca się woda z opadów. 

Urząd przypomniał też, o zachowaniu szczególnej ostrożności przy korzystaniu z instalacji, szczególnie elektrycznej i gazowej.

Polska Spółka Gazownictwa przypomniała, że "należy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, że samo przywrócenie dostaw gazu nie oznacza, że można z niego bezpiecznie korzystać. Instalacje wewnątrz budynku i każdy odbiornik gazu – kocioł gazowy, piec gazowy, kuchenka gazowa, gazowe podgrzewacze wody, kominek gazowy – który został zalany muszą zostać sprawdzone i dopuszczone do użytkowania przez uprawniony do tego serwis". Dodano, że tylko wówczas można bezpiecznie zacząć korzystać z gazu, bez narażania siebie i innych mieszkańców. 
 

 

Źródło

Skomentuj artykuł: