12 proc. miejsc noclegowych w akademikach w Polsce zapewniają obecnie prywatne domy studenckie, a kolejne obiekty, które dodadzą ponad 2 tys. łóżek budowane są przez komercyjnych inwestorów - poinformował Puls Biznesu w poniedziałkowym wydaniu.
Dziennik podał, że z raportu firmy BNP Paribas Real Estate wynika iż w Polsce funkcjonuje ponad 440 domów studenckich, które łącznie zapewniają około 115,3 tys. miejsc noclegowych. Zdecydowana ich większość należy do publicznych i niepublicznych uczelni wyższych.
Udział prywatnych akademików w całkowitych zasobach wynosi obecnie ok. 12 proc. – wynika z raportu.
"Udział ten będzie się zwiększał, ponieważ w budowie na różnym etapie zaawansowania jest kilka projektów, dzięki którym liczba łóżek zwiększy się o ponad 2 tys."
- podała gazeta.
Według cytowanego przez Puls Biznesu starszego dyrektora działu rynków kapitałowych w BNP Paribas Real Estate Mateusza Skubiszewskiego rynek prywatnych akademików w Polsce jest relatywnie niewielki, zdominowany przez kilku dużych inwestorów i wciąż znajduje się we wczesnej fazie rozwoju.
"Systematycznie pojawiają się jednak nowi gracze o kapitale polskim i zagranicznym, co potwierdza jego duży potencjał" - zaznaczył dyrektor.
Puls Biznesu podał, że większość budowanych obecnie akademików zostanie oddana jeszcze w 2025 r., a oddanie jednego planowane jest w 2026 r. "Najwięcej nowych miejsc zaoferują akademiki w Krakowie i Warszawie. Obecnie najwięcej miejsc noclegowych zapewniają studentom prywatne akademiki w Krakowie, Warszawie i Łodzi" - wynika z materiału.
Dziennik poinformował także o czynszach w akademikach - obecnie w Warszawie mieszczą się one zwykle w przedziale od 1,4 do 3,3 tys. zł za miesiąc za pokój jednoosobowy oraz 1,2 do 2 tys. zł za miesiąc za łóżko w pokoju dwuosobowym. "W Krakowie czy Wrocławiu najtańsze jednoosobowe pokoje to koszt całkowity rzędu 2200–2500 zł" - podał PB.