Meta i Amazon wycofują się ze swoich programów różnorodności, dołączając do firm w całej korporacyjnej Ameryce, które wycofują się z inicjatyw zatrudniania i szkolenia krytykowanych przez kręgi konserwatywne, powołując się na ryzyko prawne i polityczne.
W notatce do pracowników na temat swojej decyzji, która wpływa na zatrudnianie, dostawców i wysiłki szkoleniowe, Meta przytoczyła „zmieniający się krajobraz prawny i polityczny”.
Walmart i McDonalds to jedne z ostatnich firm, które podjęły podobne decyzje dotyczące działań na rzecz różnorodności od czasu wygranej Trumpa w wyborach.
Meta - właściciel Facebooka, Instagrama i WhatsApp - zacytował orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczące rasy w rekrutacji na studia, zauważając jednocześnie, że termin „DEI” (różnorodność, równość i integracja) stał się „naładowany”.
Gigant technologiczny oświadczył, że będzie nadal szukał zróżnicowanych pracowników, ale zakończy swoje obecne podejście, które ma na celu dokonywanie selekcji z puli różnorodnych kandydatów.
Również Amazon w grudniowej notatce do pracowników poinformował, że „likwiduje przestarzałe programy i materiały” związane z reprezentacją i integracją, dążąc do zakończenia procesu do końca 2024 roku.
„Zamiast zmuszać poszczególne grupy do tworzenia programów, skupiamy się na programach o udowodnionych wynikach – a także dążymy do wspierania bardziej prawdziwie inkluzywnej kultury” – napisała Candi Castleberry, wiceprezes Amazon ds. doświadczeń i technologii integracyjnych, w notatce, o której po raz pierwszy poinformował nas Bloomberg w piątek.
Tymczasem w tym tygodniu JPMorgan Chase i BlackRock oświadczyły, że wycofuję się z grup zajmujących się ryzykiem związanym ze zmianami klimatu.
Posunięcia te są oznaką przyspieszenia odwrotu, który rozpoczął się dwa lata temu, ponieważ Republikanie nasilili ataki na firmy takie jak BlackRock i Disney, oskarżając je o „przebudzony” postępowy aktywizm i grożąc karami politycznymi.
Duże marki, takie jak Bud Light i Target, również spotkały się z ostrą reakcją i bojkotem związanym z ich wysiłkami, aby dotrzeć do klientów LGBTQ.
Wiele inicjatyw na rzecz różnorodności, równości i integracji zostało wdrożonych po protestach Black Lives Matter, które wybuchły w 2020 r. po zabójstwie George'a Floyda z rąk policji.
Ostatnie decyzje sądowe wzmocniły krytyków programów, którzy twierdzili, że są one dyskryminujące.
Inne orzeczenie sądu apelacyjnego unieważniło politykę Nasdaq, która wymagałaby, aby spółki notowane na tej giełdzie miały w swoim zarządzie co najmniej jedną kobietę, osobę należącą do mniejszości rasowej lub LGBTQ lub wyjaśniły, dlaczego nie.