Światowe Forum Miejskie w 2022 r. - szansa dla Polski i Katowic

11. Światowe Forum Miejskie, które odbędzie się w 2022 r. w Katowicach to prestiż i promocja dla Polski – oceniła w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak po ceremonii zakończenia 10. edycji tego wydarzenia w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Zabi.

Podczas tej ceremonii minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz prezydent Katowic Marcin Krupa symbolicznie odebrali obowiązki gospodarza Światowego Forum Miejskiego. Kolejna odsłona imprezy odbędzie się w czerwcu 2022 roku w stolicy województwa śląskiego.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas ceremonii zamknięcia WUF10 podziękowała organizatorom za doskonałe przygotowanie wydarzenia i zachęciła uczestników tegorocznej edycji do przyjazdu za dwa lata do Katowic. Oceniła, że Polska zaprezentowała się w Abu Zabi bardzo dobrze.

"Polski pawilon był bardzo często odwiedzanym miejscem przez uczestników forum. Bez wątpienia przyciągało do nas śląskie jedzenie – ale oczywiście nie tylko. Mieliśmy wiele ciekawych paneli dyskusyjnych, w trakcie których rozmawialiśmy o zrównoważonym rozwoju miast. Przedstawiane na naszym stoisku innowacyjne produkty, które powstały z dofinasowaniem funduszy europejskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających"

relacjonowała.

Minister, podczas swoich wystąpień, mówiła o istotnych dla Polski kwestiach, które powinny też wybrzmieć podczas forum w Katowicach. 

"Rozmawialiśmy o tym, jak powinien funkcjonować zrównoważony rozwój, na co powinniśmy kłaść największy nacisk, mówiliśmy o sprawiedliwej transformacji dotyczącej miast tak, żeby żadne nie pozostawało w tyle. Zgodziliśmy się, że miasta muszą rozwijać się równomiernie, w symbiozie z otaczającymi je obszarami funkcjonalnymi, żeby nie powodować wyludniania miast, ale zapewnić trwały, zrównoważony rozwój obejmujący miasta, sąsiadujące z nimi gminy, a w szerszym ujęciu całe regiony"

powiedziała szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.

Minister uczestniczyła też w panelu z udziałem osób z niepełnosprawnościami, relacjonując dokonania polskiego rządowego programu Dostępność Plus, mającego na celu m.in. likwidację barier architektonicznych czy komunikacyjnych.

"Było sporo informacji i oczekiwań dotyczących jedenastej edycji, aby to przyszłe forum było dostępne również dla osób o szczególnych potrzebach. Mamy na to 2 lata; jako Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej odpowiedzialne za wdrażanie programu Dostępność Plus zrobimy wszystko, żeby te bariery wyeliminować"

zapewniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zwróciła też uwagę, że uczestnicy WUF 11 w Katowicach będą mogli zobaczyć transformację, którą przeszło to miasto - od ośrodka związanego głównie z górnictwem do centrum biznesu, innowacji, które dba o środowisko.

Jak poinformowała, nie oszacowano jeszcze precyzyjnie kosztów organizacji forum w Katowicach, powinno to nastąpić najdalej w ciągu kilku najbliższych miesięcy. 

"Zyski to na pewno prestiż i promocja Polski na całym świecie, to bezwzględnie ogromna wartość takiego wydarzenia. Jestem pewna, że nie mniejszą będą jego merytoryczne efekty, które przełożą się na kształt polityki miejskiej, rozwój miast i w konsekwencji jakość życia ich mieszkańców, bo koniec końców – mówiąc kolokwialnie – o to w tym wszystkim chodzi"

podkreśliła minister.

Tegoroczna edycja WUF w Abu Zabi zgromadziła ponad 20 tysięcy osób z całego świata. Hasłem przewodnim WUF10 jest "Cities of Opportunities: Connecting Culture and Innovation". Po raz pierwszy gospodarzem wydarzenia był kraj arabski.

Światowe Forum Miejskie to najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie, którą organizuje UN-Habitat, agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich. Wydarzenie odbywa się co 2 lata i skupia między innymi przedstawicieli rządów, regionów, miast, organizacji pozarządowych, a także organizacji oraz instytucji finansowych. 

Źródło

Skomentuj artykuł: