Umowa o pracę i stabilność zatrudnienia najważniejszą cechą dobrych pracodawców

Obecnie pracodawcy muszą włożyć wiele wysiłku, by znaleźć pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, co stawia zatrudnionych w uprzywilejowanej pozycji. Z najnowszych badań wynika, że pracownicy wcale nie czują się na rynku tak pewnie i nadal najbardziej u pracodawców cenią pewność i stabilność zatrudnienia. Możliwość pracy na etacie, jako jedną z kluczowych cech pracodawcy godnego zaufania, obecnie wskazuje aż 33 proc. więcej badanych niż w 2021 r. 

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę i stabilność zatrudnienia – te dwie odpowiedzi zdeklasowały wszystkie inne w najnowszym badaniu, zrealizowanym przez Panel Badawczy Ariadna na zlecenie organizatorów Konkursu Pracodawca Godny Zaufania. Odpowiadając na pytanie o najważniejsze cechy pracodawcy godnego zaufania, respondenci wskazali na zatrudnienie na podstawie umowy o pracę (35 proc. ) oraz jego stabilność (35 proc.). To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania, realizowaną w 2021 r., jeszcze w czasie pandemii. Możliwość pracy na etacie, jako jedną z kluczowych cech godnego zaufania pracodawcy, obecnie wskazuje aż 33 proc. więcej badanych więcej niż w 2021 r. 

Niepewność związana z wojną na Ukrainie czy podwyższoną inflacją, ryzykiem spowolnienia gospodarczego, a także wspomnienie niedawnej przecież pandemii sprawiają, że dla pracowników najcenniejszą wartością jest wciąż stabilność zatrudnienia. Wyniki badań opracowanych na rzecz Konkursu Pracodawca Godny Zaufania jednoznacznie wskazują, że etat jest najbardziej pożądaną formę zatrudnienia przez pracowników

powiedział Damian Kuraś, dyrektor Instytutu ESG

W 2021 r. jako najważniejszą cechę dobrego pracodawcy, badani wskazywali brak opóźnień w wypłacaniu wynagrodzeń (24 proc.) – czyli również cechę powiązaną ze stabilnością zatrudnienia. W bieżącej edycji badania odpowiedź ta osiągnęła taki sam wynik procentowy (co jednak dało jej dopiero czwarte miejsce wśród najpopularniejszych odpowiedzi). 

Czas pandemii był okresem podwyższonej niepewności, również na rynku pracy. Istniała poważna obawa, że branże szczególnie nią dotknięte jak gastronomia, hotelarstwo i turystyka, ale także część firm produkcyjnych, handlowych będą zmuszone do redukcji zatrudnienia, nie będą też w stanie wywiązać się ze zobowiązań finansowych wobec pracowników. Na szczęście wsparcie dla biznesu ze strony tarcz antycovidowych sprawiło, że gospodarcze skutki pandemii zostały złagodzone

powiedziała Alice Neffe, Prezes Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu

Co ciekawe, w ciągu ostatnich dwóch lat pracownicy nie zmienili zdania, które benefity pracownicze są dla nich najważniejsze. Nadal najbardziej oczekiwane są zachęty wspierające wypoczynek – dodatki do wyjazdów dla dzieci, tzw. „wczasy pod gruszą”, zdrowotne – prywatna opieka medyczna, a także dofinansowanie edukacji i nabywania nowych kompetencji. 

Badanie powstało na zlecenie organizatorów Konkursu Pracodawca Godny Zaufania. Trwa właśnie nabór do XIII edycji Konkursu dla firm stwarzających przyjazne środowisko pracy i stawiających na innowacje. 

Pracodawca godny zaufania to firma będąca przykładem dla innych. To firma, dla której człowiek jest zawsze na pierwszym miejscu

podkreśla Maciej Podraza, wiceprezes Hasco-Lek SA, jednego z liderów rynku farmaceutycznego, a także laureata X edycji Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” i członka Kapituły XIII edycji Konkursu.

Maciej Podraza podkreśla także, że firma już od dawna gwarantuje pracownikom odpowiednie warunki pracy i dostosowuje się do form zatrudnienia oczekiwanych przez pracowników. 

W Hasco-Lek SA naszym podstawowym standardem jest budowanie stabilnego zatrudnienia. To oznacza, że aż 97 proc. osób zatrudnionych w firmie posiada umowy o pracę. To jest potwierdzenie wysokiego standardu zatrudnienia w naszej grupie. Z kolei niemal 60 proc. pracowników to kobiety, i dotyczy to także kadry zarządzającej. Firma może się też pochwalić tym, że aż 23 proc. kadry, to pracownicy z wieloletnim stażem, nawet powyżej 15 lat

dodał

Na nowych kandydatów na Pracodawców Godnych Zaufania organizatorzy czekają do 30 września. 
Udział w konkursie firmy mogą zgłaszać na stronie internetowej Konkursu: https://pracodawcagodnyzaufania.pl.  Udział w nim jest bezpłatny. Podczas uroczystej gali 8 listopada 2023 r. Kapituła Konkursu nagrodzi zwycięzców w 10 kategoriach: programy stażowe, wolontariat, motywacja, edukacja, rozwój i cyfryzacja, MŚP, zdrowie, firma przyjazna rodzicom, firma przyjazna osobom z niepełnosprawnościami oraz przyznawanej po raz pierwszy kategorii Lider ESG. 

Wśród patronów medialnych Konkursu jest Gazeta Polska.

Skomentuj artykuł: